Dracaena Familyasından gelen ve suda yetişen bambu; Lucky Bamboo yani şans bambusu olarak da geçmektedir. Günümüzde kendisine hediye edilen kişiye şans uğur ve şans getireceğine inanıldığı için popülerdir. Özellikle iş yerinde terfi eden veya ev alan bir arkadaşa götürülebilecek çiçekler arasında en doğru seçimdir. Feng Shui de de önemi olan ve suda yetişen bu bambuları satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bambunuzun renginin yeşil renkli ve parlak olmasıdır. Canlı yaprakları ve sağlıklı kökleri olması da bir diğer önemli husustur. Hediye edilecek bambular genellikle birbirine bağlanmış halde ve suyun içinde satılırlar. Ancak kısa bir süre sonra bambuların bağlandığı sapı kesip her birini suyun içinde ayrı ayrı bırakmak gerekir ki sağlıklı bir şekilde büyüsünler. Çiçekçilerdeki birbirine bağlanmış suda ve dekoratif olan vazonun içindeki bambularınızı evde cam bir vazoya almanız gerekir. Bambunuzun sudaki kısmı kök salacağı için; vazonuzu tamamen doldurmayın ve bambunuza nefes alacak alan bırakın. Vazonuzun büyüklüğüne göre, en az 1/3 lük kısmı su içinde olmalıdır. Bitkinizin köklerinde yosunlar oluşabilir bunu engellemek için vazonun dibine çakıl taşları koyabilirsiniz. Böylelikle hem estetik bir görünüm olur, hem de bambularınızın sağlıklı büyümesini sağlamış olursunuz.

Tüm çiçeklerimizin bakımında olduğu gibi, bambularımızda da yapraklarının sağlıklı açması ve boylarının da uzaması için; haftada 1 kez sıvı gübre kullanabiliriz. Ancak sıvı gübrenin fazlası da zarar verir. Sadece bir veya iki damla kadar sıvı gübre kullanmanız yeterli olacaktır.

Suda yetişen şans bambularımız, aydınlık alanları severler. Sıcaktan hoşlanmazlar bundan dolayı bambularınızı kalorifer peteklerinizin yakınına asla koymamalısınız.

Evinizde aydınlık bir köşede duran şans bambularınız size de şans getirsin.

suda-yetisen-bambu