Cezar Salade olarak da geçen bu salata tarifimiz, Fransız mutfağının lezzetleri arasında yer almakta olup; Türk mutfağında da hem severek yenmekte hem de kolaylıkla hazırlanmaktadır.

Sezar Salatamızı hazırlamak için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

* 3 adet ançüez fileto

* 1 küçük demet roka

* 1 adet göbek salata

* Tuz ve karabiber

* 1 çay kaşığı hardal

* 2 dilim kızarmış ekmek

* 1 yemek kaşığı gravyer (rendelenmiş olacak)

* Zeytin yağ

Sezar salatamız için gereken malzemelerimizi de verdiğimize göre hemen salatamızı hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle göbek salatayı güzelce yıkayıp, peçete yardımı ile kuruluyoruz. Salata malzemelerimizin yıkanmış olması gerekiyor ancak kesinlikle sulu bir şekilde salatamızı hazırlamamalıyız. Mutlaka kurutmalıyız. Genişçe bir salata kasesinin içine göbek salatayı dörde kesip koyuyoruz. Üzerine önce,1 küçük demet rokayı küçük küçük doğruyoruz. Daha sonra 3 adet fileto ançüezi ince dilimler halinde kesip salatanın üzerine ekliyoruz. Diğer tarafta, 1 çay kaşığı hardalın içine zeytinyağ, tuz ve karabiberi ilave edip iyice çırpıyoruz. Hazırladığımız Sezar Salatanın üzerine bu sosu döküyoruz ve rendelenmiş gravyeri de serptikten sonra, 2 dilim kızarmış ekmekle servise hazır hale getiriyoruz.

Fransız mutfağının bir tarifi olan Sezar salatasını kızarmış ekmekle servis yaparken, dilerseniz kızarmış ekmekleri küp küp kesip, salatanın üzerine koyup da servis edebilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.