Dracaena Sanderiana olarak da geçen şans bambuları egzotik bitkilerdir ve günümüzde şans getireceğine inanıldığı için de çok popülerdir. Kendisine hediye edilen kişiye uğur getirildiğine inanılır ve adetlerine göre de bir anlam yüklemesi yapılmıştır.2 sap bambu aşk,3 sap bambu mutluluk,21 sap bambu maneviyat yüksekliği gibi anlam yüklemeleri bulunmaktadır.

Suda yetişen ve evde özellikle salonlarımızda başköşelerde duran bambuların bakımı çok zor değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Her çiçek emek ister, sabır ister ve özen gösterilmek ister.

Suda yetişen şans bambularımızı evlerimizde kalorifer peteklerinden ve hatta klimalardan uzak bir köşeye koymamız gerekir. Bambular aydınlık alanları çok severler. Yerini belirlediğimize göre dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli hususta; suyudur. Suyunu haftada bir defa değiştirmeliyiz ve taze su koymalıyız. Suyun içinde klor olmamalıdır. Musluk suyu kullanarak değişim yapacaksanız en azından bir gün suyunuzu dinlendirebilirsiniz. Böylelikle içindeki klor da gitmiş olur. Bambularınızda oluşacak kalsiyum eksikliğini gidermek için, ayda veya bir buçuk ayda bir, vazonuzun suyuna biraz tebeşir tozu atıp iki gün kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra suyunu değiştirirsiniz. Böylelikle kalsiyum ihtiyaçları da karşılanmış olur. Tropikal yağmur ormanlarının ortamlarını seven bambular, sıcaktan ve kuraklıktan hiç hoşlanmazlar. Çok sıcak ortamlarda yapraklarında bozulmalar başlar. Yapraklarının sağlıklı açması ve boylarının uzaması için bir veya iki damla sıvı gübre kullanabilirsiniz. Bu işlemi sadece haftada bir defa uygulamanız yeterlidir. Bakımı zor olmayan suda yetişen bambularınızın suyunu ve köklerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Cam vazolar bunun için daha uygundur.

Feng Shui de aksesuar olarak da kullanılan şans bambuları size de şans getirsin.