Salon Sarmaşığı Hakkında Genel Bilgiler ve Bakımındaki Püf Noktaları

Salon sarmaşığı, pothos ismiyle de geçmekte olup, ülkemizde sadece sarmaşık ismiyle anılmaktadır. Eğer salonunuzun bir köşesinde yetiştirecekseniz sizi hiç ama hiç yormayacak bir çiçek türüdür. Su, ışık ve de toprak konusunda da tercihi olmayan salon sarmaşığı, çalışıp da çiçeklerine çok fazla vakit ayıramayanların genellikle tercih ettiği bir çiçek türüdür. Temin etmesi de çok kolay olup, hemen hemen tüm çiçekçilerden satın alabilirsiniz.

Salon sarmaşığı çok hızlı büyüyen bir bitkidir. Evinizde ışığı tam olarak alan bir köşeye koyarsanız, çiçeğinizin yapraklarındaki farkı da görebilirsiniz. Genel itibarı ile gölgelik bir alanda bırakırsanız da büyür ama yaprakları daha küçük olur ve asıl sahip olduğu o muhteşem yeşili göremezsiniz. Onun için siz ışık açısından en verimli alanı kullanın. Yaprakları daha yeşil ve güzel olsun. Salon sarmaşığınızı çok fazla sulamanıza gerek yoktur. İhtiyaç olduğunda yani toprağında kuruma varsa sulama yapabilirsiniz. Eğer çok fazla sularsanız, yaprakları sararmaya başlar.

Toprak seçimi yaparken de havadar olan toprak seçmenizde fayda var. Bu bitki çok çabuk büyümektedir. Siz belirli zamanlarda sarmaşığınızı budayabilirsiniz. Budama işlemi yaparken; yaz mevsimindeyseniz önce suya daldırma yöntemi ile, ilkbahar mevsiminde iseniz de dalını kesip direkt toprağa dikerek yapmanız mümkündür. Hatta aynı saksı içinde diğer kökün yanına dikerseniz, çiçeğiniz daha da gür gözükür. Bu da bir yöntemdir.

Sarmaşık çiçeğinizi açık alanda yetiştirmek istiyorsanız; yaşadığınız bölge de önemlidir. Akdeniz Bölgesi bu şekilde çiçeğinizi yetiştirmek için uygundur. Kıyı bölgelerinde hatta bütün bir yıl boyunca açıkta bile bırakabilirsiniz. Nemi seven bir bitki özelliğindedir.

Evinizi düşünün. Temizlik yaptığınızda eviniz bile daha canlı gözükür. Salon sarmaşığı da aynı bu şekildedir. Özellikle sıcak aylarda yapraklarını ıslak bir bezle silebilir veya suyun altına tutup yıkayabilirsiniz. Böylelikle yapraklar hem daha parlak hem de daha canlı gözükecektir.

Sizde evinizin bir köşesini Salon Sarmaşığı için ayırabilirsiniz.