Bambuları sadece suda ve vazoda değil, toprakta ve saksıda da yetiştirebiliriz. Şans getirdiğine inanılan bambuları eğer saksıda yetiştirmek istiyorsak, saksı seçimimiz de çok önemlidir. Çünkü bambuların uzun veya kısa boylu olmasına göre seçim yapacağız. Fargesia Rabusta,Fargesia Nitide uzun boylu, Fargesia Murielae Bimbo,Fargesia Murielae Simba da kısa boylu bambu çeşitleridir. Dolayısıyla kısa boylu bambular için her türlü saksı olabilir. Her iki boy içinde plastik saksı kullanmamak en iyisidir. Perlit katılmamış, suyu çok iyi süzdüren toprak ve asidik özellikli toprak kullanmalısınız. Saksınızın delikli olması ve su kabının içinde de devamlı su olması bir diğer önemli noktadır. Sulama yaparken klorsuz su kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer musluk suyu kullanacaksanız ve su klorlu ise en azından 24 saat kadar suyu dinlendirmenizde fayda vardır.

Daha önce suda yetişen bir bambuyu da toprağa alabilirsiniz. Ama bunun için biraz emek ve sabır gerekir. Çünkü suda yetişen bir bambunun toprağa alınması esnasında yapmamız gereken ekstra şeyler bulunmaktadır. Suya alışık olduğundan, toprağa geçtiğinizde ilk etapta köklerin adaptasyonu gerekir. Nem ister. Onun için ilk başta nemli tutmakta fayda var. Yaklaşık dört veya beş hafta kadar sonra adaptasyon sorunu çözülür ve artık rutine geçebilirsiniz. Eğer kökü olmayan bir bambu diktiyseniz çok fazla neme ihtiyaç olmaz. Siz nemini ihtiyacına göre ayarlamalısınız.

Toprakta yetişen bambularınızı evinizde en uygun köşeye koydunuz. Saksı, toprak ve sulama ihtiyaçlarını da karşıladınız. Şimdi dikkat etmeniz gereken şey, odanın sıcaklığıdır. Bambularınız 18 derecenin altındaki sıcaklıkları sevmezler. Kış mevsiminde özellikle, bu sıcaklığa dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığı 20 derecenin üstünde olduğunda ve özellikle sıcak yaz aylarında, bambularınıza su püskürtmesi yaparak nemlerini korumuş olursunuz. Böylelikle bambularınız sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de sağlıklı kalır.

Her çiçek sevgi ve emek ister.

saksida-bambu