Orkidenin Anlamı

Son 10 yıldır orkideler, ülkemizde sık sık tercih edilen ve sevilen çiçekler halini almışlardır. Tabii bu kadar tercih edilemye başlanında orkidelerin anlamları da merak edilir olmuştur çünkü gerek  Hastalık olsun gerek kutlama olsun insanlar bir yere çiçek götürecekleri esnada artık vazo çiçekleri yerine orkide gibi narin ve zarif orkideleri tercih eder olmuşlardır. Tabii bu çiçeklerin bu şekilde talep görmesi, arzı da arttırır hale geldi. Eskiden tek tük renk çeşidi çok fazla olmadan, oldukça pahalı şekilde satılan orkideler, artık rengarenk ve cüzi rakamlarla satılmaya başlanmıştır.
Orkidelerin anlamına gelirsek her rengin aynı güllerde olduğu gibi kendine özgü anlamları ve imaları bulunduğu iddia edilmektedir. Gelin bu anlamları hep beraber inceleyelim.

orkidenin anlamı
Renklerine göre Orkidenin Anlamı

Orkidelerin rengarenk olduğunu ve her bir rengin kendine özgü anlamları olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Aynı güllerde olduğu gibi bu narin çiçeklerinde beyaz, mor, sarı, pembe ve mavi renkleri olduğunu biliyorsunuzdur. Belki sarı ve mavi orkide ile şu ana kadar denk gelmemiş olabilirsiniz çünkü maksimum 1 senedir piyasada olan ve biraz pahalı olarak satılan çiçekler bunlar ama eminiz ki talep arttıkça fiyatları normalleşecektir.
Beyaz orkidenin anlamı tüm çiçeklerde olduğu gibi saflığın ve zerafetin simgesi olarak belirtilmektedir. Saygı duyduğunuz, saf duygularla sevginizi belirtmek istediğiniz kişilere bu çiçeği hediye edebilirsiniz.
Fuşya renkli orkide de sevimliliği ima etmektedir. Kardeşçe duygular beslediğiniz kişilere vermeniz uygun olacaktır.
Sarı orkide ise sıcaklığı ve samimiyeti ifade eder. Oldukça nadir bulunur ki ülkemizde çok fazla bulunduğu söylenemez. Bundan dolayı bu çiçeği hediye edeceğiniz kişiyi iyi seçmenizi tavsiye ederiz.
Mor Orkidenin anlamı asalettir. Bu çiçeği her yerde bulabilirsiniz.
Mavi orkide ise aşkların en büyüğü anlamına gelmektedir. Tabii ki bu nadir bulunan mavi orkideyi eşinizden başka kimseye hediye etmemenizi tavsiye ederiz.

Tabii ne olursa olsun çiçek hediye edeceğiniz kişi tabii ki sizin için her türlü önemlidir, bu yüzden bu anlamlara takılmanıza hiç gerek yoktur. İçinizden hangisi geliyorsa, bütçeniz hangisine yetiyorsa onu hediye edin yeter.