Orkide

Orkide doğada çok çeşide sahip bir çiçektir. Yalnızca dünyada değil, ülkemizde de bilinen ve çeşidi çok olan bu özel çiçek; yetiştirilmesi de kolay nadide bir çiçektir. Phalaenopsis orkide evinizde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz ve sıcağı seven bir orkide çeşididir

orkideOrkide çiçeğine evinizde yer vermek istiyorsanız; güneş ışığını direkt olarak almayan bir köşe seçmeniz gerekir. Doğu cephe ve batı cephe uygun olmakla beraber; saksı seçerken de bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Çünkü sulama işlemi , çiçeğin sağlıklı gelişimi için önem taşır. Saksınız, eğer 12 cm den büyükse çiçeğinizi haftada bir kere sulamanız gerekir. Ama nem dengesini sağlayabilmek açısından toprağınızın kuruluğunu kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. Önemli olan toprağın nemli olmasıdır.

Çok sıcak ve kuru havalarda su püskürtme de yapabilirsiniz. Böylelikle nem dengesini de sağlamış olursunuz. Orkidelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi; tropikal ormanlarda yetişmesidir. İşte bu sebeple ;siz de orkidenizin toprağını özel bir karışım yaptırtarak hazırlatmalısınız. Bu karışımın içinde de ceviz lifleri, pomza, hindistan cevizi lifleri, sphagnum yosunu gibi materyallerin olması gerekir. Unutmamak gerekir ki; insanlar gibi çiçekler de bakım ve özen gösterilmek ister.