Mum Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler ve Yetiştirilmesindeki İpuçları

güzel çiçeğimizin bakımında ve yetiştirilmesinde bazı hususlara dikkat ettiğimizde hiçbir sıkıntı yaşamayız ve çiçeğimiz coşar.

Mum Çiçeği, Apocynaceae yani zakkumgiller familyasından gelmekte olup, kalın ve sert yapraklara sahiptir. Yapraklarının üzerlerinde çizgi ve yaldızlı lekeler mevcuttur. O kadar güzel v hoş bir görüntüsü vardır ki; bakmaya doyamazsınız. Çiçeğimiz çok aşırı soğukları ve sert rüzgarları hiç sevmez hele ki ıslak toprak hiç bu çiçeğe göre değildir. Eğer soğuk havada toprağı ıslak kalırsa çiçeğiniz hemen hastalanır.-7 dereceye kadar dayanabilir ama soğuğun etkilerine maruz kalmamalıdır.

Mum çiçeği gelişirken 2 yaprak açıp sonra 2 yaprak daha açarak büyümeye devam eder. Ya da yapraklarını açmadan dalları uzayarak büyür. Dolayısıyla bu şekillerde gelişirler. Boylarının uzaması da değişiklik gösterir. Bazı mum çiçekleri 30 cm büyürken, bazıları 2 metre boyunda büyür. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde esintiden hoşlanmakla beraber, yaz sıcaklarında da yapraklarına su püskürterek çiçeğinizi serinletebilirsiniz. Güneşi en çok sevdiği zamanlar sabahın ilk saatleri ve akşamüzeri güneş ışığının çiçeğinize geldiği saatlerdir. Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi yaz aylarında daha fazla, diğer mevsim aylarında daha az sulanması gerektiğidir. Yani toprak aşırı derece kuruma yapmayacak. Mevsimine göre ancak yaz ayları hariç çiçeğinizin toprağını kontrol ettiğinizde kuruma varsa eğer 2 günde veya 3 günde bir sulama yapabilirsiniz.

Toprak seçimi yaparken; çiçeğimizi evin içinde yetiştireceksek mutlaka lifli ve steril toprakta yetiştirmemiz gerekir. Toprağın içine ponza taşı da koyarak karıştırmalısınız. Ponza taşı oranı 1/3 olmalı ve ince ponza taşı ilave edilmelidir. Mum çiçeğinizin hastalanmaması için bu husus önemlidir. Eğer evde değil de dışarıda yetiştirecekseniz de biraz koyun gübresi ile humuslu toprağı karıştırmalısınız. Saksı seçimi yaparken toprak saksıyı tercih etmelisiniz.

Bu güzel süs bitkisini yetiştirmek hem keyiflidir hem de sizi dinlendirir.