Kurdele Çiçeği’nin Genel Özellikleri

Chlorophytum comosum olarak da geçen Kurdele Çiçeği, bakımı en kolay ve zahmetsiz çiçekler arasındadır. Gölgede mi bırakayım yoksa güneşe mi alayım ya da nasıl çoğaltayım diye düşünmenize hiç gerek yoktur. Çünkü Kurdele Çiçeği her ortama uyum sağlayabilen bir süs bitkisi özelliğindedir. Sulamayı bile unutsanız hiç üzülmeyin çünkü köklerinde besin ve suyu depolamaktadır. Asparagaceae familyasından gelmektedir. Örümcek bitki yani spider plant adını da alır. Anavatanı Afrika’nın güneyidir. Çok yağış alan yerlerde suyu depolama özelliği vardır. Çok sıcaklarda da bu depoladığı suyu kullanır.

Köklerinin parçası olan yumruları vardır. Ama yumrulu bir bitki değildir. Çünkü bu yumruları hem suyu depolama özelliğine sahiptir, hem de besini. Kısacası filizlenme özelliğine sahip bir bitki değildir. Evinizde kurdele çiçeği yetiştirirken önem vermeniz gereken bir husus; ışık ve aydınlık alan bir yere yerleştirmenizdir. Çünkü sabah ve akşam saatlerinde ışığı alırsa, daha güzel büyür ve sağlıklı da olur. Yaz mevsiminde direkt öğle güneşinde bırakmamalısınız.

Kurdele çiçeğinin yaprakları o kadar güzeldir ki özellikle salonlarımızda yetiştirmek istememizin sebebi de budur. Yaprakları ne kadar sağlıklı olursa güzelliği de o kadar artar. Çiçeğimizi sularken klorlu su kullanmazsak çok iyi olur. Eğer musluk suyu kullanacaksak, mutlaka bir gün suyu bekletmelisiniz. Yaz mevsiminde, sıcaklarda sulama yaparken önce toprağını kontrol etmelisiniz. Kuruma başladıysa sulayabilirsiniz. Kış mevsiminde hiç sulamasanız bile sıkıntı olmaz. Serin bir yerde durması yeterlidir.

Toprağınızda gübre kullanmayı düşünüyorsanız solucan gübresi veya koyun gübresi tercih etmelisiniz. Eğer varsa keçi gübresi de kullanım için uygundur.

Hiç zahmeti olmayan ama dekoratif görüntüsü olan bu çiçeğe salonlarınızda mutlaka yer vermelisiniz.