Kripto Para Nedir?

Temel olarak Blockchain teknolojisini kullanan, global bir ağa internet ile bağlanan teknolojik bir bilgisayar yazılımıdır. Sistem tamamen matematik üzerinde kuruludur. Hayır, üretilmez. Kripto paralar belli bir sayıya erişildiğinde sistemin üretimi durdurması esasına dayanır. Zaten kripto paraya değer kazandıracak şey, sınırlı sayıda üretilmesidir. Örnek vererek açıklamak gerekirse; şu anda dünya üzerinde su yeteri miktarda vardır. Yeterli miktarda bol olan suyun pet şişe ile şişelenip satılması kolay olduğundan, bir pet şişe su çok pahalı değildir. Herkes rahatlıkla alıp tüketebilmektedir. Ancak yüz yıl sonrasını düşündüğümüzde, küresel ısınma ve sera etkisine bağlı olarak dünya üzerindeki içme suyunun azalacağından bir pet şişe su çok pahalı hale gelecektir. İşte internet ve Teknolojinin günümüzdeki en değerli varlığı kripto paralardır. Bir şirke kendine has dijital parasını oluşturup basarsa, toplum da buna ilgi duyarsa o para talep edilen değerli bir para haline gelecektir. İnanılması güç gibi gelebilir ancak, şu anda dünya üzerinde 700’den fazla resmi coin mevcuttur. İnsanlar bu coinler üzerinden yatırımlarını yapmaktadırlar.

 

Şu An Dünyadaki En Değerli Kripto Paralar

Bunların en başında 9,45 milyar dolar değeri ile bitcoin yer almaktadır. İkinci ve üçüncü sırada yer alan kripto para ise; ethereum, ripple coinidir. Liste 25 sayısına kadar ulaşmaktadır. Bu paralar güçlü bir algoritma ve platformlar ile kurulurlar. Kullanılıp çalıştırılabilmesi için donanımlı bilgi ve güçlü sistem istemektedirler.

En yaygın ve güçlü Kripto para olan Bitcoin üzerinden örneklendirmek gerekirse; bunun için sanal bir cüzdan oluşturmak gerekir. Sanal cüzdanı bir kişi birden fazla oluşturabilir. Oluşturulan dijital kimlikte kişinin kimlik bilgilerine yer verilemez. Siteme yapılan her şey şifrelenir ve işlemler kayıt defterine kayıt edilir. Kimlik bilgileriniz kullanılmadığından bir güvenlik riski taşımaz. Ancak, dijital cüzdan ve kripto paraları taşıdığınız Hard Diske çok iyi sahip çıkmanız gerekmektedir. Çok güvenli bir sistem olmasının yanı sıra sitemin riskleri de mevcuttur. Örneğin cüzdan bilgilerini unutmanız takdirde bitcoin paralarınızı kaybetmişsiniz demektir.