Kolay bakımı ve kolay kolay ölmeyen bir bitki türü olmasından dolayı evlerimizde en çok tercih ettiğimiz çiçeklerden biri kaktüs ve bu kaktüslerin dikensiz olanları olarak tanımlayabileceğimiz sukulentlerdir. Kaktüsler iyi bakıldığı takdirde ve ihtiyaç duyduğu ortamlarda bulunduğu zamanlarda çiçek de açabilmektedirler. Tabii kaktüsünüz çiçeklendiğini görmeniz için fiziksel ve kimyasal şartları mutlaka sağlamanız gerekir. Oldu da sağlamadınız diyelim hiç merak etmeyin çiçeğiniz ölmez fakat eşsiz güzellikteki çiçeklerini görme ihtimaliniz de olmaz. Peki bu güzel çiçekleri görmek için ne yapmamız gerekir?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki kaktüsler bolca güneş ışığı isterler. Unutmayın ki ağırlıklı olarak kaktüslerin doğal ortamı çöl gibi yerler olduğundan dolayı bol ışık bu tarz bitkiler için çok gereklidir. Buna ek olarak kaktüslenize olabildiğince az su vermeniz gerekmektedir.Eğer evinizde bakıyorsanız kış döneminde hiç su vermeseniz de olur yaz döneminde ise toprağı kurudukça sulamanız yeterli gelecektir. Kaktüsler çok dayanıklı bitkilerdir fakat onları öldürecek en önemli etken çok sulamak olacaktır. Çok sulamadığınız ve don yemediği zaman on yıllar boyunca kaktüsünü büyütebilirsiniz.

Kaktüslerin çok da bilinmeyen bir özelliği ise çiçek açmalarıdır. Çiçek açmaları için ise kış aylarında mutlaka balkon gibi soğuk ortamlarda kalması gerekir. Tabii bu balkonun yağmur almayacak kapalı bir ortam olması daha uygun olacakır. Az önce dediğim gibi de don yemesini kesinlikle engellemeniz gerekir. Çok soğuk olan dönemlerde çiçeğinizi evin içine alabilir ya da alamayacağınız durumda market poşeti gibi poşetlerle dona karşı önlem alıp  sera etkisi yaratmalısınız.

Bu şartları sağladığınız takdirde sağlıklı ve bol çiçekli kaktüslere sahip olabilirsiniz.