Japon Akmaz

Japon akmaz etiket olarak adlandırılan ürün, giyim eşyalarının iç kısmında yer alan ve ürünün yıkamasına, kullanımına ait olan çeşitli bilgileri içeren etikettir. Oldukça dayanıklı yapıda üretilen bu etiketin pek çok işlevi ve türü bulunmaktadır.

Yıkama talimatı etiketi olarak da bilinen japon akmaz sanıldığının aksine kâğıt bazlı bir üründür. Bunun naylon, tafta bazlı olarak üretilenleri de mevcuttur. Bu etiketin üzerine basılacak olan yazılar ribonile adı verilen baskı türünün, daha farklı bir şekli ile sağlanmaktadır. Bu etiketi, üretilen giyim ürünlerinde kullanmak, kullanıcılara ürünün daha uzun süre bozulmadan yıkanıp, giyilebilmesi için önemli ipuçları vermektedir. Bu sebeple oldukça önemlidir.

 

Japon Akmaz Etiketin Çeşitleri

Bu etiketin, giysilerin yıkama özelliklerine göre değişen türleri mevcuttur. Buna göre orta derece yıkama, hafif yıkama ve ağır yıkama gibi seçenekleri bulunmaktadır. Bunun haricinde renk akmaz ve beyaz saten olarak adlandırılan Japon akmaz etiket seçenekleri de vardır. Orta derece yıkamalı Japon akmaz etiket, 60 derece sıcaklığa kadar olan yıkamalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Çift taraflı polyester özelliğine sahip olan bu etiket, her iki yönünde de baskı alabilmektedir.

Hafif yıkama Japon Akmaz, 30 derecelik yıkamalarda uygundur. Bu etiket de orta derece Japon akmaz gibi polyester yapılıdır ve her iki tarafına da baskı uygulanma özelliğine sahiptir. Ağır yıkama Japon akmaz etiketler, 90 derecelik ve hatta bunun daha üstü sıcaklıklarda uygulanacak bir yıkanma işlemine dayanıklıdır. Diğer etiketlerde görülen polyester yapı ve çift taraflı baskı özelliği bu türde de mevcut bulunmaktadır.

Renk akmaz olarak adlandırılan Japon akmaz, taş ve enzim yıkamalarda dayanıklı olduğundan kot pantolonlar için uygundur. Beyaz saten Japon akmaz çeşidi ise, tek taraflı polyesterden üretilmiş olup, tek tarafa baskı almaktadır.

 

Japon Akmaz Etiketin Fiyatları

Bu etiketler toplu halde, metre ile satılmaktadır. Etiketin fiyat bilgisi, özellikleri doğrultusunda oluşmaktadır. Buna göre beyaz saten, en uygun fiyatlı Japon akmaz olarak bilinir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse bu etiketler 15 TL’den başlayarak 50 TL’ye kadar değişen bir çizgide yükselmektedir.

Japon akmaz etiketlerin fiyatları incelendiğinde en yüksek fiyat aralığına sahip olan etiketin, renk akmaz ve ağır yıkama etiketi olduğunu görmekteyiz. Çünkü bu etiketler daha dayanıklı malzemeden üretildiği için, bu durum fiyata yansımaktadır. Buna göre bu etiketler, miktarına göre 30 TL’den başlayarak, 80 TL’ye varıncaya dek artan bir fiyat çizgisine sahip olabilmektedir.