KGF Kredi Borçlarında Yeniden Yapılandırma İmkanı

30.09.2019 tarihi itibariyle 711.928 ticari işletmenin kullandığı 340 milyarı hazine destekli 390 milyarı aşan kredi tutarına ilişkin olarak 10.10.2018 tarih ve 162 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri gereği banka ve finans kurumlarının yeniden yapılandırma imkanı tanımadan kredi tazmin talebinde bulunamayacağı hükme bağlanmıştır.

Kararnamenin 2. maddesiyle KREDİ GARANTİ KURUMLARINA SAĞLANAN HAZİNE DESTEĞİNE İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARI‘nın 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir:

“Kredi veren tarafından tazmin talebinde bulunulmadan önce, yararlanıcıya Kararın 4 üncü maddesi ile hüküm altına alınan yapılandırma kapsamında veya 15/8/2018 tarihli ve 30510 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılandırma imkanı tanınmış olması gerekir.

Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik-(15/08/2018)

Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmelik-(12/09/2019)

15 Ağustos 2018 tarihli yönetmeliği değiştiren 15 Eylül 2019 tarihli yönetmelik hükümlerinin Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından Türkiye Bankalar Birliği 25 milyon TL üzerinde kredi borcu bulunan işletmeleri ilgilendiren Büyük Ölçekli Şirketlerle ilgili Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmasının yürürlüğe girdiğini 14 Ekim 2019 tarihinde duyurdu. Küçük ölçekli şirketler için uygulanacak Çerçeve Anlaşmanın ise henüz onay beklediği bildirildi.

En Çok Ofis Kiralanan Bölgeler Hangileridir?

En Çok Ofis Kiralanan Bölgeler Hangileridir?

Önceki yıllara oranla yıllık ortalama kiralanan ofis alanlarına göre bu seneki yıllık ortalama kiralanan ofis alanlarında gerileme olduğunu gördük. Önceki yıllarda ortalama olarak 300.000-350.000 metre karelik alanlar kiralanırken, yakın zamanda bu rakamın 200.000 metrekarelere kadar düştüğünü gördük.

 En Çok Ofis Kiralanan Bölgeler Hangileridir?

Ofis açacak kişilerin bölge tercihindeki önceliklerinde bölgenin tanınmış olması, ulaşım gibi olanaklarının rahat olması bunlardan bazıları. Ulaşımın daha kolay olduğu Levent ve Etiler bölgesi daha çok tercih edilen bölgelerden. Aynı zamanda Ataşehir ve Kozyatağı gibi bölgelerde çok talep gören yerler arasında.

 Tüketicilerin Taleplerinde Ne Gibi Değişiklikler Var?En Çok Ofis Kiralanan Bölgeler Hangileridir?

Ofis sektöründe artık farklılık önemli olmaya başladı. Bu sebeple ortaya farklı ofis çeşitleri çıktı. Bu ofis çeşitlerinden bazıları hazır ofis, home ofis ve Google ofis olarak birbirinden ayrılmakta. Hazır ofisler daha çok masraf yapmak istemeyenler ve maliyeti minimuma indirerek maksimum hizmetin, verimliliğin ön plana çıkarılmasını sağlıyor.

Hazır ofislerin maliyeti az olsa da sundukları hizmetler gayet iyi. Bunlardan bazıları şirket adına tahsis edilmiş olan telefon numaraları, misafirlerin karşılanması, ofislerin düzenli ve detaylı temizliği, aynı zamanda bakımları gibi hizmetler sunmaktadır. Bu ücretler ayrı olarak talep edilmeden kira ücretiyle birlikte alınıyor. Bu sayede kira ücretleri sabitleniyor. Ofis sektöründe birçok firmanın hazır ofis tercih ettiklerini görüyoruz.

 Çok Talep Gören Bölgelerin Ne Gibi Özellikleri Var?

Levent: Köprü ve çevre yoluna bağlantıları, aynı zamanda metroya yakınlığı. Ulaşım avantajı firmaların talep etmesine yetiyor.

Kozyatağı: Anadolu Yakasında olan bu bölge ulaşım kolaylığı ve metro bağlantısı ile daha çok yabancı şirketlerin talep ettiğini görüyoruz.

Ataşehir: Ulaşımın kolay ve rahat olması, E-5 ve TEM’e yakın olması sebebiyle öne çıkan, talep gören bölgelerden bir tanesi.

Maslak: Metro ile ulaşımın kolaylığı, yüksek inşaat kalitesi, yatırımcıların ilgisini çeken bölgelerden bir tanesi.