Suda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Artık şu bilinen bir gerçek ki dışarıdan aldığımız hemen her meyve-sebze hormonludur ve içerisinde kimyasal barındırmaktadır. Bu sebeple organik tarım ürünlerine olan ilgi günümüzde oldukça fazlalaşmıştır. Sağlıklı besinler tüketebilmek adına topraksız sebze yetiştirmek de mümkün. Bu sebeple suda domates nasıl yetiştirilir, daha önce hiç duymayanlar için bunu açıklayacağız.

Suda Domates yetiştirme

Bitkilerin yetişebilmeleri için su ve minerale ihtiyaçları vardır. Birde köklerinin tutunabilmesi için yüzey gerekiyor. Yani topraksızda bitki yetiştirebilmek mümkündür. Bitkinin kökünün suyu alabilmesi için kapalı ve plastik bir kutuya ve bir tane de akvaryum pompasına ihtiyaç var. Bitkinin ihtiyacı olan mineralleri de dışarıdan hazır bir şekilde satın almanız mümkün. Birde bitkinin köklerinin tutunabileceği herhangi bir yüzeye ihtiyaç var.

Çok küçük maliyetlerle hazırlanan bu düzeneğin yapılışı da oldukça basittir. Topraksız tarım sistemi sayesinde evlerinizin balkonunda istediğiniz sebzeyi kolaylıkla kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Böylece yiyeceğiniz sebzeler hem kendi üretiminiz olacak hem de her daim taze olarak tüketebilme imkânına sahip olacaksınız. Üstelik suda yetiştirilen sebzelerin verim oranı toprakta yetiştirilenlerden daha fazladır. Bu kolay ve zahmetsiz yöntem sayesinde, sağlıklı sebzeler tüketebileceksiniz.

 

Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Nilüfer çiçeği göl gibi durgun sularda yaşayan, iri, kalp şeklindeki parlak yaprakları olan ve hem yaprağı hem de çiçeği su yüzeyinde yüzüyor gibi duran bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında açar, çiçeği beyaz ve gösterişli, iri ve dekoratiftir. 50 civarında çeşitleri vardır. Pembe tonlarına da rastlamak mümkündür.

Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Nilüfer çiçeği nasıl yetiştirilir? Tıpkı çilek gibi kollar atarak uzar ve yayılır, sarmaşık türünün suda yayılan bir çeşidi gibi çoğalan nilüferin tohumu zeytin çekirdeğine benzer. Bir ucu sivri, diğer ucu ise hafif çukur olan nilüfer tohumu, bıçak darbesi ile bu çukur alan oyulur, kahverengi iç göründükten sonra çimlenmesi için 20 ile 30 derecelik ısıda suyun içinde ( kalorifer yanında) çekirdeğin köklenmesi sağlandıktan sonra, 30- 50 cm derinliğindeki geniş ağızlı derin kova ya da leğen görünümlü kaplara alınarak durgun bir ortam yaratılır.

Bir miktar toprak ise köklerin tutunması için gerekir ayrıca daha doğal bir hava yaratılmış olur. Nilüfer doğada ise bataklığı andıran durgun sularda sık sık rastlanan bir çiçektir.

Kaktüs Bakımı

Kolay bakımı ve kolay kolay ölmeyen bir bitki türü olmasından dolayı evlerimizde en çok tercih ettiğimiz çiçeklerden biri kaktüs ve bu kaktüslerin dikensiz olanları olarak tanımlayabileceğimiz sukulentlerdir. Kaktüsler iyi bakıldığı takdirde ve ihtiyaç duyduğu ortamlarda bulunduğu zamanlarda çiçek de açabilmektedirler. Tabii kaktüsünüz çiçeklendiğini görmeniz için fiziksel ve kimyasal şartları mutlaka sağlamanız gerekir. Oldu da sağlamadınız diyelim hiç merak etmeyin çiçeğiniz ölmez fakat eşsiz güzellikteki çiçeklerini görme ihtimaliniz de olmaz. Peki bu güzel çiçekleri görmek için ne yapmamız gerekir?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki kaktüsler bolca güneş ışığı isterler. Unutmayın ki ağırlıklı olarak kaktüslerin doğal ortamı çöl gibi yerler olduğundan dolayı bol ışık bu tarz bitkiler için çok gereklidir. Buna ek olarak kaktüslenize olabildiğince az su vermeniz gerekmektedir.Eğer evinizde bakıyorsanız kış döneminde hiç su vermeseniz de olur yaz döneminde ise toprağı kurudukça sulamanız yeterli gelecektir. Kaktüsler çok dayanıklı bitkilerdir fakat onları öldürecek en önemli etken çok sulamak olacaktır. Çok sulamadığınız ve don yemediği zaman on yıllar boyunca kaktüsünü büyütebilirsiniz.

Kaktüslerin çok da bilinmeyen bir özelliği ise çiçek açmalarıdır. Çiçek açmaları için ise kış aylarında mutlaka balkon gibi soğuk ortamlarda kalması gerekir. Tabii bu balkonun yağmur almayacak kapalı bir ortam olması daha uygun olacakır. Az önce dediğim gibi de don yemesini kesinlikle engellemeniz gerekir. Çok soğuk olan dönemlerde çiçeğinizi evin içine alabilir ya da alamayacağınız durumda market poşeti gibi poşetlerle dona karşı önlem alıp  sera etkisi yaratmalısınız.

Bu şartları sağladığınız takdirde sağlıklı ve bol çiçekli kaktüslere sahip olabilirsiniz.

Fesleğen Hakkında Bilgiler & Yetiştirilmesi ve Bakımı

Fesleğen, nane familyasından gelen bir bitkidir. Yetiştirilmesi ve bakımı o kadar kolaydır ki bu bitkiyi pek çok şey için kullanabiliriz. Öyle ki hazırladığınız makarnaların soslarında, pizzalarda hatta domatesli soslarda bile kullanırız. Yapraklarının rengi yeşildir. Ama yeşilin renginde her tonu yakalayabilirsiniz. Kimi açık yeşildir, kimi koyu yeşildir.

Fesleğeni yetiştirirken, yetiştirdiğiniz toprakta başka hiçbir yabancı ot olmamalıdır. Fesleğen bitkisinin genel özelliğinden kaynaklanan bir durumdur bu. Tarlada fesleğen üretimi yapacak isek; tohumları direkt olarak mibzele ekersiniz. Ancak bu işlem için en uygun zaman soğuk kış mevsiminin geçtiği zamandır. Besin sadece bizlerin değil, çiçeklerin de bir ihtiyacıdır. Bu ihtiyacını topraktan alan fesleğen de besin yönünden zengin toprakları sever. Besin yönünden zengin toprak kullanırken gübre kullanmayı da unutmamalısınız. Toprak seçimi doğru olursa fesleğenleriniz güzelce büyür. Ancak toprağınızda yabancı ot olmamasına mutlaka ve mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer toprağınıza bu şekilde büyüyen yabancı ot görürse de hemen temizlemelisiniz.

Sadece süs bitkisi özelliği olmayan fesleğen, sadece gıda sektöründe baharat olarak kullanılmaz, kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle parfüm ve sabunların imalat aşamasında da yerini alır. Sweet Basil bir diğer anlamı tatlı fesleğen Avrupa ülkelerinde, Hint fesleğeni de Asya ülkerinde çokça tanınmaktadır.

Sağlık açısından faydaları ise saymakla bitmez. Mideniz ağrıyorsa veya sindirim ile ilgili bir sıkıntınız varsa, fesleğen bu sıkıntılarınıza bire bir gelir. Antioksidan özelliği de bulunan fesleğenin şifa verici özellikleri saymakla bitmez.

Sizde hem bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz hem de tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. İsterseniz salatanıza sos yapın, isterseniz sağlığınız için kullanın isterseniz de sadece bir bitki olarak yetiştirin.

Cam Güzeli Hakkında Genel Bilgiler ve Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam güzeli o kadar güzel bir bitkidir ki canlı renkleri ile bizlere bir görsel şölen sunar. Hava akımından kesinlikle hoşlanmayan çiçeğimizin sağlıklı bir şekilde gelişimini devam ettirebilmesi için bizim de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında bilmemiz gereken ilk şey; Cam Güzeli’nin güneş ışığını çok seviyor olmasıdır. Güneş ışığını doğrudan alırsa yapraklar da canlı olur. Genellikle diğer çiçeklerde olduğu gibi bu çiçeğimizde, çok soğuktan ve çok sıcaktan hoşlanmaz. Hava akımı da çiçeğimizi rahatsız eden dış etkenlerdendir. Dolayısıyla Cam Güzeli’ni hava akımından mutlaka korumalısınız.

Vitamin ve minerale olan ihtiyacını karşılamak için senede bir defa mutlaka mineral ve vitamin desteği vermelisiniz. Çok soğuğu sevmediği gibi, kış mevsiminde çok fazla sulama yapmamalısınız. Ancak yaz mevsimi gelip, havalar ısınınca çiçeklerimizin de suya olan ihtiyaçları doğal olarak artar. Dolayısıyla sıcak havalarda çiçeklerimizi sulamayı ihmal etmemeliyiz. Çiçeklerimizi sularken dikkat etmemiz gereken bir husus daha, hep aynı zamanda ve aynı miktarda sulama yapmalıyız. Toprağın her tarafına suyu ulaştırmalıyız. Sulama yaparken, eğer ki kış mevsimi ise, suyu asla çeşmeden alıp soğuk olarak kullanmamalıyız. Mutlaka oda sıcaklığında su ile sulama yapmalıyız. Çiçeğimizin saksını değiştirmek için en uygun ay Nisan ayıdır. Çoğaltmak için yapmamız gereken şey de kökten ayırma yöntemini uygulamak olacaktır. Köklerinden ayırdığınız bitkimizi, başka bir saksıya dikersek bu yöntemle çoğalırlar.

Çiçek bakımı zor değildir. Sadece emek ister, sevgi ister ve sabır ister.

Saksıda Bambu Yetiştirilmesi ve Bakımı Nasıldır?

Bambuları sadece suda ve vazoda değil, toprakta ve saksıda da yetiştirebiliriz. Şans getirdiğine inanılan bambuları eğer saksıda yetiştirmek istiyorsak, saksı seçimimiz de çok önemlidir. Çünkü bambuların uzun veya kısa boylu olmasına göre seçim yapacağız. Fargesia Rabusta,Fargesia Nitide uzun boylu, Fargesia Murielae Bimbo,Fargesia Murielae Simba da kısa boylu bambu çeşitleridir. Dolayısıyla kısa boylu bambular için her türlü saksı olabilir. Her iki boy içinde plastik saksı kullanmamak en iyisidir. Perlit katılmamış, suyu çok iyi süzdüren toprak ve asidik özellikli toprak kullanmalısınız. Saksınızın delikli olması ve su kabının içinde de devamlı su olması bir diğer önemli noktadır. Sulama yaparken klorsuz su kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer musluk suyu kullanacaksanız ve su klorlu ise en azından 24 saat kadar suyu dinlendirmenizde fayda vardır.

Daha önce suda yetişen bir bambuyu da toprağa alabilirsiniz. Ama bunun için biraz emek ve sabır gerekir. Çünkü suda yetişen bir bambunun toprağa alınması esnasında yapmamız gereken ekstra şeyler bulunmaktadır. Suya alışık olduğundan, toprağa geçtiğinizde ilk etapta köklerin adaptasyonu gerekir. Nem ister. Onun için ilk başta nemli tutmakta fayda var. Yaklaşık dört veya beş hafta kadar sonra adaptasyon sorunu çözülür ve artık rutine geçebilirsiniz. Eğer kökü olmayan bir bambu diktiyseniz çok fazla neme ihtiyaç olmaz. Siz nemini ihtiyacına göre ayarlamalısınız.

Toprakta yetişen bambularınızı evinizde en uygun köşeye koydunuz. Saksı, toprak ve sulama ihtiyaçlarını da karşıladınız. Şimdi dikkat etmeniz gereken şey, odanın sıcaklığıdır. Bambularınız 18 derecenin altındaki sıcaklıkları sevmezler. Kış mevsiminde özellikle, bu sıcaklığa dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığı 20 derecenin üstünde olduğunda ve özellikle sıcak yaz aylarında, bambularınıza su püskürtmesi yaparak nemlerini korumuş olursunuz. Böylelikle bambularınız sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de sağlıklı kalır.

Her çiçek sevgi ve emek ister.

saksida-bambu

 

 

Şans Bambularının Evde Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dracaena Sanderiana olarak da geçen şans bambuları egzotik bitkilerdir ve günümüzde şans getireceğine inanıldığı için de çok popülerdir. Kendisine hediye edilen kişiye uğur getirildiğine inanılır ve adetlerine göre de bir anlam yüklemesi yapılmıştır.2 sap bambu aşk,3 sap bambu mutluluk,21 sap bambu maneviyat yüksekliği gibi anlam yüklemeleri bulunmaktadır.

Suda yetişen ve evde özellikle salonlarımızda başköşelerde duran bambuların bakımı çok zor değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Her çiçek emek ister, sabır ister ve özen gösterilmek ister.

Suda yetişen şans bambularımızı evlerimizde kalorifer peteklerinden ve hatta klimalardan uzak bir köşeye koymamız gerekir. Bambular aydınlık alanları çok severler. Yerini belirlediğimize göre dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli hususta; suyudur. Suyunu haftada bir defa değiştirmeliyiz ve taze su koymalıyız. Suyun içinde klor olmamalıdır. Musluk suyu kullanarak değişim yapacaksanız en azından bir gün suyunuzu dinlendirebilirsiniz. Böylelikle içindeki klor da gitmiş olur. Bambularınızda oluşacak kalsiyum eksikliğini gidermek için, ayda veya bir buçuk ayda bir, vazonuzun suyuna biraz tebeşir tozu atıp iki gün kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra suyunu değiştirirsiniz. Böylelikle kalsiyum ihtiyaçları da karşılanmış olur. Tropikal yağmur ormanlarının ortamlarını seven bambular, sıcaktan ve kuraklıktan hiç hoşlanmazlar. Çok sıcak ortamlarda yapraklarında bozulmalar başlar. Yapraklarının sağlıklı açması ve boylarının uzaması için bir veya iki damla sıvı gübre kullanabilirsiniz. Bu işlemi sadece haftada bir defa uygulamanız yeterlidir. Bakımı zor olmayan suda yetişen bambularınızın suyunu ve köklerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Cam vazolar bunun için daha uygundur.

Feng Shui de aksesuar olarak da kullanılan şans bambuları size de şans getirsin.

 

Suda yetişen Bambu Bitkisinin Özellikleri ve Evde Bakımı

Dracaena Familyasından gelen ve suda yetişen bambu; Lucky Bamboo yani şans bambusu olarak da geçmektedir. Günümüzde kendisine hediye edilen kişiye şans uğur ve şans getireceğine inanıldığı için popülerdir. Özellikle iş yerinde terfi eden veya ev alan bir arkadaşa götürülebilecek çiçekler arasında en doğru seçimdir. Feng Shui de de önemi olan ve suda yetişen bu bambuları satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bambunuzun renginin yeşil renkli ve parlak olmasıdır. Canlı yaprakları ve sağlıklı kökleri olması da bir diğer önemli husustur. Hediye edilecek bambular genellikle birbirine bağlanmış halde ve suyun içinde satılırlar. Ancak kısa bir süre sonra bambuların bağlandığı sapı kesip her birini suyun içinde ayrı ayrı bırakmak gerekir ki sağlıklı bir şekilde büyüsünler. Çiçekçilerdeki birbirine bağlanmış suda ve dekoratif olan vazonun içindeki bambularınızı evde cam bir vazoya almanız gerekir. Bambunuzun sudaki kısmı kök salacağı için; vazonuzu tamamen doldurmayın ve bambunuza nefes alacak alan bırakın. Vazonuzun büyüklüğüne göre, en az 1/3 lük kısmı su içinde olmalıdır. Bitkinizin köklerinde yosunlar oluşabilir bunu engellemek için vazonun dibine çakıl taşları koyabilirsiniz. Böylelikle hem estetik bir görünüm olur, hem de bambularınızın sağlıklı büyümesini sağlamış olursunuz.

Tüm çiçeklerimizin bakımında olduğu gibi, bambularımızda da yapraklarının sağlıklı açması ve boylarının da uzaması için; haftada 1 kez sıvı gübre kullanabiliriz. Ancak sıvı gübrenin fazlası da zarar verir. Sadece bir veya iki damla kadar sıvı gübre kullanmanız yeterli olacaktır.

Suda yetişen şans bambularımız, aydınlık alanları severler. Sıcaktan hoşlanmazlar bundan dolayı bambularınızı kalorifer peteklerinizin yakınına asla koymamalısınız.

Evinizde aydınlık bir köşede duran şans bambularınız size de şans getirsin.

suda-yetisen-bambu