Gıda İthalatında Düşük Vergi Uygulamasının Sonuçları

Gıda ithalatı yüksek vergilerle gündeme birçok kez gelmiştir. Gıda sektöründe çalışan yerli çiftçilerimizi korumak amacıyla 0 değerine ulaşmıştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarım ürünlerindeki yüksek vergiyi yaklaşık %20 civarlarına düşürüleceğini söyledi.

Gıda sektörü içerisinde bulunduğu bu yüksek vergilerden kurtulmasıyla vatandaşın fiyatlarda ki oynaklık görüntüsünü görmekten kurtarılacak. Bu yüksek vergilerin düşürülmesi ile çiftçiler eskisi kadar devlet tarafından korunamayacak. İhtiyaç duyulduğu zamanlarda ithalat devreye girecek. Bu sebepten dolayı gıda fiyatları oynak görüntüsünden kurtulacak. Enflasyona karşı açılmış savaşta bu düşük ithalat vergisi önemli bir koz olacak.

Özellikle Hangi Ürünler Göze Çarpıyor?

Vatandaşın gelirinin yaklaşık %40 civarında ki gideri Gıda Sektörü ‘ne gidiyor. İthalat vergilerinin düşürülmesiyle gıda fiyatları sabit ve can yakmayan düzeylere ulaşacak. En önemli ithal gıdaların başında gelen kırmızı et fiyatı olması gereken tavan fiyat değerinin üstüne çıkmıştı. Büyükbaş hayvan ithalatındaki vergiler yarı yarıya düşürüldü. Bu sebepten ötürü kırmızı et fiyatları düşüşe geçti. Arpa, Buğday, Mısır gibi tarım ürünleri de ithalat vergisinin yarı yarıya düşürüldüğü ürünler arasına girdi.

Üreticiyi Olumsuz Etkiler mi?

Üreticiyi kesinlikle olumsuz etkileyecek. Yüksek ithalat vergileri sebebiyle alınamayan ürünler mecburen yerli üreticilerden temin ediliyordu. Ürün azlığı yerli üreticinin fiyatları yükseltmesine sebep oluyordu. Bu işten en karlı çıkan yine yerli üreticiydi. Gıda vergilerinin düşürülmesiyle birlikte olası bir gıda azlığında yerli üretici fiyatları yükseltemeyecek çünkü ürün azlığı olduğunda il akla gelen ithal etmek olacak. Vatandaşın fahiş fiyatlar görmesini ithal gıdalar ile imkânsız hale getirtilecek. Yerli çiftçinin önemi çok fazla olmasına rağmen vergilerin düşürülmesiyle birlikte büyük bir zarar görecekleri kesin bir şekilde ortada. Bu sebepten dolayı bazı çiftçiler gerekli yerlere müracaat ederek bu vergi oranlarının yükseltilmesini istedikleri belirtiliyor.