Enginarın besin değeri çok yüksek olup, faydaları ise saymakla bitmez. Her sebzeyi veya meyveyi olduğu gibi, enginarı da mevsiminde sık sık tüketmekte fayda vardır. Enginarı bazen zeytinyağlı yemek olarak yaparız, bazen çorbasını bazen de sıcak yemeğini yaparız. Makarna da çok fazla tükettiğimiz besinler arasında yer almaktadır. Bu makarna tarifimizde, makarnamızı sütlü ve enginarlı olarak hazırlayıp, hem de fırında pişireceğiz. Enginar severlerin vazgeçemediği bir tariftir.

Fırında enginarlı makarna tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak:

*Yarım paket kalem makarna

*3 adet orta boy enginar (bu tarifimizde julyen kesip kullanacağız.)

*Yarım limon

*2 yemek kaşığı un ve 2 su bardağı süt

*1 su bardağı kaşar peyniri rendesi (makarnaya her zaman çok yakışır)

*Tuz ve karabiber

*2 yemek kaşığı tereyağ

*Makarnayı haşlamak için bir tatlı kaşığı tuz ve az sıvıyağ

Makarnamız için malzemelerimiz hazır olduğuna göre hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle makarnayı , 1 tatlı kaşığı tuz ve az sıvıyağ ile haşlamaya başlıyoruz. Makarnalar haşlanırken biz diğer tarafta, enginarları hazırlayacağız. Enginarları da güzelce yıkayıp, yarım limonla ovaladıktan sonra bir tencerenin içine koyup iyice haşlamaya başlıyoruz. Teflon bir tavanın içinde 2 yemek kaşığı un ile 2 yemek kaşığı tereyağı iyice kavurduktan sonra (unun kokusu çıkana kadar),üzerine 2 su bardağı sütü yavaşça dökeceğiz. Un çorbası kıvamına geldiğinde sosumuzda hazır hale gelmiş oluyor. Haşlanan enginarları julyen şekilde kesip bu sosun içine atıp, bir iki dakika karıştırıyoruz. Tuz ve karabiberini de ekledikten sonra, sosumuz hazır oluyor. Şimdi yapmamız gereken tek şey; haşlanan makarnamızı, içini hafifçe yağladığımız fırın kabımıza dökmek olacak. Üzerine de enginarlı sosumuzu döktükten sonra, 1 su bardağı rendelediğimiz kaşar peynirini ilave edebiliriz.

Fırınımızı 180 dereceye ayarlayıp ısıttıktan sonra, makarnamızı fırına koyup pişirebiliriz. Yaklaşık 20 ile 25 dakika arasında kızarmaya başlayacak.

Üzerinde kaşar peynirleri eriyen ve mis gibi de kızaran makarnamız artık servise hazır.

Dilimleyip, sıcak olarak servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.

Posted in Genel