Fırında Bol Sütlü Patates Yemeği

Patates yaz kış demeden, çocuk yetişkin demeden herkesin severek yediği hem de sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sofralarımızda kimi zaman ana yemek olur, kimi zaman etin veya tavuğun yanında kızartma olur. Daha doğrusu patatesi mutfağımızda sık sık kullanırız.

Fırında Sütlü Patatesi ben et yemeklerinin veya yaptığım tavuk yemeklerinin yanında her zaman yaparım. Çok kolay ve zahmetsiz olan bu tarifimizi evde sütünüz yoksa krema ile de yapabilirsiniz. Hele bir de üzerine kaşar peyniri rendelediğimizde tam anlamıyla muhteşem oluyor.

Gelelim bu güzel tarifimiz için gerekli malzemelerimize:

*5 adet orta büyüklükte patates

*2 su bardağı soğuk süt veya paket krema

*2 diş sarımsak

*Tuz ve karabiber

*1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

*Kırmızı toz biber

Malzemelerimizin hepsi bu kadar. Şimdi tarifimizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Öncelikle patatesleri güzelce yıkayıp halka halka doğruyoruz ve kuruluyoruz. (Patates halkalarını biraz ince dilimlemekte fayda var, çok kalın olmasın.)Diğer tarafta 2 su bardağı soğuk sütü veya paket kremayı genişçe bir kabın içine döküyoruz. İçerisine ezilmiş 2 diş sarımsağı, yeteri kadar tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi de ekleyip iyice çırpıyoruz. Karışımın üzerine patatesleri döküp iyice harmanlıyoruz. Malzemelerimizi de iyice karıştırıp, pişirmeye hazır hale getirdiğimize göre fırında pişirme kabımıza alabiliriz. Üzerine alüminyum folyo kapatıp, yaklaşık yarım saat kadar 160 derecelik fırında pişiriyoruz. Patateslerimiz piştikten sonra, alüminyum folyoyu çıkartıp,1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peynirini de ilave edip, tekrar fırına veriyoruz. Kaşar peynirleri de eridikten sonra fırından çıkartıp, servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.