Fesleğen, nane familyasından gelen bir bitkidir. Yetiştirilmesi ve bakımı o kadar kolaydır ki bu bitkiyi pek çok şey için kullanabiliriz. Öyle ki hazırladığınız makarnaların soslarında, pizzalarda hatta domatesli soslarda bile kullanırız. Yapraklarının rengi yeşildir. Ama yeşilin renginde her tonu yakalayabilirsiniz. Kimi açık yeşildir, kimi koyu yeşildir.

Fesleğeni yetiştirirken, yetiştirdiğiniz toprakta başka hiçbir yabancı ot olmamalıdır. Fesleğen bitkisinin genel özelliğinden kaynaklanan bir durumdur bu. Tarlada fesleğen üretimi yapacak isek; tohumları direkt olarak mibzele ekersiniz. Ancak bu işlem için en uygun zaman soğuk kış mevsiminin geçtiği zamandır. Besin sadece bizlerin değil, çiçeklerin de bir ihtiyacıdır. Bu ihtiyacını topraktan alan fesleğen de besin yönünden zengin toprakları sever. Besin yönünden zengin toprak kullanırken gübre kullanmayı da unutmamalısınız. Toprak seçimi doğru olursa fesleğenleriniz güzelce büyür. Ancak toprağınızda yabancı ot olmamasına mutlaka ve mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer toprağınıza bu şekilde büyüyen yabancı ot görürse de hemen temizlemelisiniz.

Sadece süs bitkisi özelliği olmayan fesleğen, sadece gıda sektöründe baharat olarak kullanılmaz, kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle parfüm ve sabunların imalat aşamasında da yerini alır. Sweet Basil bir diğer anlamı tatlı fesleğen Avrupa ülkelerinde, Hint fesleğeni de Asya ülkerinde çokça tanınmaktadır.

Sağlık açısından faydaları ise saymakla bitmez. Mideniz ağrıyorsa veya sindirim ile ilgili bir sıkıntınız varsa, fesleğen bu sıkıntılarınıza bire bir gelir. Antioksidan özelliği de bulunan fesleğenin şifa verici özellikleri saymakla bitmez.

Sizde hem bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz hem de tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. İsterseniz salatanıza sos yapın, isterseniz sağlığınız için kullanın isterseniz de sadece bir bitki olarak yetiştirin.