Ev Begonyası’nın Genel Özellikleri ve Bakımı

Eğer siz de evde Begonya yetiştirmek istiyorsanız, rizom gövdeli olanları tercih etmelisiniz. Çınar begonyası, paşa çadırı ve reks begonyaları gibi pek çok çeşidi mevcuttur. Evde yetiştirmek için en çok tercih edilen Çınar Begonyasıdır. Çok güzel yaprakları vardır ki genellikle bu yüzden insanlar evlerinde yetiştirmek isterler. Boyları kısa olup, yaklaşık bir metre civarında uzamaktadırlar.

Saksı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken yayvan özellikli bir saksıda daha rahat büyüyeceğidir. Derinlik olarak ise 12 cm yeterlidir. Toprakları da özel olan ev begonyamız için humuslu, ponza taşı ilaveli olmasına önem vermeliyiz. Bu şekilde hazırlatırken eğer İstanbul’da yaşıyorsak ponza taşı oranı ¼ olmalıdır veya Ege Bölgesi’nde isek 1/5 oranında olmalıdır. Her bölgeye göre bu oran değişmektedir. Akdeniz Bölgesi için de Ege bölge oranını uygulayabilirsiniz. Ancak Karadeniz’e geçtiğimizde oran değişir ve 1/3 olur. Dolayısıyla oran hesaplaması yapılırken, bölgenin iklim koşulları ve nem oranı dikkate alınmalıdır.

Kalsiyuma sadece bizler ihtiyaç duymayız. Ev begonyanızın da kalsiyum almaya ihtiyacı vardır. Bunun için saksının dip kısımlarına kalker taşları koyarsanız bu ihtiyaç kendiliğinden çözümlenmiş olur. Eğer kalker taşı bulamazsanız, dolomit taşları da aynı vazifeyi görür. Taşlarınızı saksının dibine güzelce dizdikten sonra, ponza karışımı ile hazırladığınız toprağınıza çiçeğinizi dikebilirsiniz. Saksı değişimi zamanı kısa değildir. Eğer taşları da kullandıysanız beş seneden önce saksı değişimine ihtiyaç olmaz. Aydınlığı ve güneş ışığını seven begonyalar, cereyanda kalmamalıdırlar. Çok sık sulamanız gerekmez yeter ki odadaki nem dengesini iyi sağlayın ki yapraklardan beslensin. Bu önemli bir püf noktasıdır.

Ev Begonyaları hassas çiçeklerdir. İlgi ve sevgi gösterirseniz çiçeğinizin çok daha güzelleştiğini göreceksiniz.