Eşmeya

Eşmeya çiçeği yani kupa çiçeği; Aechmea Fasciata olarak da bilinmektedir. Ana yurdu; Güney Amerika ve Brezilya olmakla birlikte; görüntüsü ile kendine hayran bırakır. Renkleri mavi, pembe ve kırmızı şeklinde olup, renk cümbüşü yaşatır. Kupa Çiçeğinin yani eşmeya’nın en önemli özelliği güneşi sevmesidir. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus; güneş ışığını direkt almaktan hoşlanmamasıdır. Nemde dahi orantıyı sevmekle birlikte; 75% lik nem dengesi hem yeterlidir hem de bu oranın korunması gerekir.

Suyu çok sevmemekle birlikte; çok sıcak havalarda su püskürtme yöntemi de en güzel yöntemdir. Soğuk hava koşullarından olumsuz etkilendiği için, kış aylarında dikkatli olmak gerekir. 12 derecenin altındaki sıcaklıkta kalmamasına dikkat etmeliyiz yoksa çiçeğimiz hemen zarar görür. Soğuktan hoşlanmadığı için çiçeğinizi iyi korumalısınız ve sağlıklı gelişimini sürdürmesini sağlamalısınız.

Eşmeya çiçeği yaz sonunda açmaya başlar ve bu çiçeklerin açma yaşları vardır. Genellikle 3 yaşında çiçeklerini açar ve emek ister. Hava sıcaklığı eksili dereceleri gördüğü takdirde; çiçeğinizi sarmalı ve hem rüzgardan hem de soğuktan korumaya almalısınız.