Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyon Kavramı

Dekorasyon kelime anlamı olarak, mekânların güzel ve estetik bir biçimde süslenmesi ve düzenlenmesidir. Dekorasyon, sadece eşyaların içeren bir kavram değildir. Aynı zamanda renklerin, uyumun ve estetik değerin birleşimini ortaya çıkarmaktadır.

Dekorasyonun gerekli olan bir ihtiyaç olmaktan çok lüks olduğu söylenilebilir. Tarih boyunca dekorasyon konusunda birçok gelişme yaşanmıştır. Mısırlılar ve Romalılar yaşadıkları alanlarda duvarlara ve tavanlara resimler yaparak süslemişlerdir. İslam devletleri ise bu kapsamda cami, han, hamam, kervansaray gibi mekânlar yapmışlardır. Daha sonraları, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak modern anlamda dekorasyon meydana gelmiştir.

 Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyona başlarken nelere dikkat edilmeli  sorusu tasarımcıları ilgilendiren bir sorudur. Öncelikle tasarım yapılabilmesi için düzenlenecek mekânları kullanacak kişilerin istekleri göz önünde tutulmalıdır. Nasıl bir mimariyi tercih ettikleri, hangi renkleri sevdikleri gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Tasarımcının dekorasyon öncesinde, piyasa araştırması yaparak bütçesini oluşturması gerekmektedir.

Dekorasyonun yapıldığı mekânda fazla eşyanın olması alanın daralmasına ve kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden fazla eşyadan sakınmalıyız. Mekânda kullanılan duvar rengine göre aksesuar veya eşya seçiminin yapılması çok daha doğru olacaktır. Alanda renk karmaşasının olmaması gerekmektedir.

Birbiriyle uyum sağlamayan desenler ve şekiller kullanılmamalıdır. Bu gibi noktalara dikkat edilmesi hususu aslında dekorasyonu gerçekleştirecek olan tasarımcının yeteneğiyle doğru orantılıdır. Tasarımlar sayesinde mekân büyük ya da küçük hale getirilebilir. Bunun dışında, gotik veya canlı bir görünümün olması sağlanabilir. Dekorasyonun özgün olması insanların dikkatini çekecektir.

Dekorasyon yapabilmek için bu konuda eğitim almak ya da deneyim kazanmak elzem değildir. Bu konuyla ilgili tasarımların ve önerilerin okunması güzel fikirlerin ortaya çıkmasını yardımcı olacaktır. Eğer bu alanda uzman bir kişiden yardım almıyorsanız kendi zevk ve isteklerinizi göz önüne almalısınız.

“Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli” için bir yanıt

  1. bir mekanın dekorasyonuna başlarken maliyet konusunu en ince detayına kadar incelemeniz gerekmektedir. Ne ucuz ne de pahalı orta seviyede birşeyler bakmanızı öneririm

Yorumlar kapatıldı.