Çocuklar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

Çocuk Odalarının Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Çocuklar sürekli gelişim ve öğrenme halinde olduklarından dolayı zamanının büyük bir bölümünü geçirdikleri odaları da onların gelişimine destek vermelidir. Özellikle 0-6 yaş grubu çocukların öğrenmeye daha yeni başladıkları dönemde zaman geçirdikleri odanın renkleri ve kullanılan aksesuarlar oldukça önemlidir. Çocuklar odalarında sadece uyumak, dinlenmek gibi aktivitelerin dışında hayal kurma içinde zaman harcamaktadır. Bu nedenle çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Renklerin insanlar üzerinde olduğu gibi çocuklar üzerinde de psikolojik etkileri vardır. Bu nedenle oda dekorasyonunda kullanılacak renkler ve seçilecek aksesuarlar oldukça önem taşımaktadır.

 Çocuklar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

Çocukların hayal gücünü geliştirecek ve öğrenmeye teşvik edecek tasarımlar yapmak için özgün fikirlerden yararlanabilirsiniz. Öncelikle canlı ve tamamen farklı renkler kullanılmalıdır. Kırmızı, mor, siyah, gri gibi renkler çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Daha pastel ve canlı renkler kullanılmalıdır. Örneğin; pembe, lila, mavi duvar kağıtları kullanılacağı gibi bunlarla uyumlu renkte perdeler kullanılmalıdır. Sıra dışı masal figürlerine sahip halılar da bunlarla uyumlu hale getirilebilir.

Masal ya da film karakterleri ile oluşturulmuş duvar kağıtları, aynalar, ve yapıştırmalarla oda zenginleştirilebilir. Büyük ve yaratıcı oyuncaklar kullanılabilir. Yine yatak seçimini sevilen kahramanlar yada figürler ile oluşturmak mümkün. Gemi şeklinde ranzalar, çok amaçlı kullanılan yataklar, akvaryum konsepti ile hazırlanan duvar kağıtlarını kullanmak değişik bir fikir olabilir. Yine çok önemli bir detay olan kitaplıkların da hem güvenli hem de ilgi çekici olması için renkli ve desenli kitaplıklardan yararlanabilirsiniz. Oyun alanı oluşturmak için düzenlenen ev şeklinde alanlar yada kitap okuma köşesi oluşturmak da düşünülebilir. Çocuk odasına renk katacak ayrı bir yerde yer minderleri ve oyun alanıdır. Değişik figürlerde yastıklar ve minderler kullanılarak bu alanı da genişletebilirsiniz.