Aşk Merdiveni Bitkisi Hakkında Genel Bilgiler ve Evde Bakımı

Nephrolepsis Exaltata yani Aşk Merdiveni; evlerimizde ve işyerlerimizde bir süs bitkisi olarak yerini alır. Ülkemizde Füjer olarak da adı geçen bu güzel çiçek; aslında bir eğreltiotu türüdür. Daha çok orman ve bataklıklarda bulunan bu çiçek; tropikal yerleri sever. Tohum vermeyen ve çiçek açmayan Aşk Merdiveni yapraklarını aşağı doğru sarkıtır. İlk kökeni Avustralya’ya dayanan Nephrolepis obliterata, diğer türleri arasında susuzluğa ve de yüksek güneş ışığına karşı daha dayanıklıdır. Bu türü Akdeniz Bölgemizde görmek mümkündür. Güneş ışığının altında bahçelerde rahatlıkla yetiştirilen bu türün yapı olarak özelliği sert olmasıdır.

Aşk merdiveni bitkisi içinde yaşadığı ortama göre büyür. Kiminin boyu 2-2.5 metreye kadar uzar, kimin boyu da 20 cm de bile kalabilir. Tohum verme ve çiçek açma özelliği olmayan Aşk Merdiveni bitkimizin türleri bu şekilde gelişmiştir. Tohumları vardır. Bu tohumlar yaprakçıkların arka kısmında bulunur. Filizlenme özelliği olmayan bitkimizin kışın tüm yaprakları kurur ancak en önemli özelliği soğuğa karşı dayanıklı olmasıdır.-7 dereceye kadar dayanıklılığını koruyan bitkimiz, yapraklarını dökünce üzülmeyin çünkü ilkbahar aylarında tekrar yaprakları yeşermeye başlar ve coşar.

Aydınlık alanları ve havadar alanları sever. En uygun köşe sabah güneş ışığını bolca alan bir yerdir. Öğlen çok aşırı sıcak olmayan havadar bir yer olması uygundur. Nem ve özellikle esintiyi seven Aşk Merdiveni’ni kuru havalarda yapraklarına su püskürterek ıslatabilirsiniz. Yaz mevsiminde bitkinizi balkonunuza ya da bahçenizde bir köşeye koyabilirsiniz.

Bakımı çok kolay olan bu bitki sizi asla yormaz.