Araba Üretimi Hangi Şartlarda Gerçekleşir?

Araba üretmek belli bir maliyet, emek ve belli bir sistem isteyen bir iştir. Günler geçtikçe teknolojinin getirdiği yeniliklerle araçlar donanımlı bir hale gelmektedir.

Araba üretimi sırasında;

*kaynak işlemi

*pres

*montaj

*boya

*kalite kontrol aşamaları yapılmaktadır.

Artık araçlar binlerce farklı noktada üretilen parçaların birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu uygulamaları yapmak için uygun çevreye zarar verilmeyecek mekanlar seçilmelidir, ve herhangi bir üretim hatası olmaması için uzman kişiler gözetiminde yapılmalıdır. Araba yapımında plan şarttır. Araba yapımında önce şasi(iskelet) denilen bölge yapılmaktadır, bu tüm bölgelerin ona takılacağı yani entegre edileceği bir malzemedir. Şasiye malzemeler takıldıktan sonra araç görüntü almış olacaktır.

 Arabanın görüntü alması

Gövdesi hazır olan araba öncelikle boyahaneye götürülmelidir. Başka yerde boyama yapılırsa etraf batmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Boyama yapılırken göçük, aşınma, ve boyamayı engelleyecek şeylerin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aracın görüntüsü oturduktan sonra montaj alanına götürülür.

Bu bölgede koltuklar, aydınlatma gibi iç malzemeler takılır. Yine burada yapılan işler özel ve teknolojik bir ortamda yapılır.

 Aracın kontrol edilmesi

Montaj yapılan araba şasi ve gövde eşleştirilir. Daha sonra sıkıntı çıkarmaması açısından bilgisayarlarla şasi ile gövdenin uyumu kontrol edilir. Buradaki testleri geçen araç muayene edilmeye gider. Uygun bulunan araç satılmak için bayisine gönderilir.

 Arabaların tarihte ve günümüzde yapılma şartları

Arabaların tarih öncesi çağlarda tekerleğin icadıyla bulunduğu söyleniyor. Tarih öncesinde arabaların taştan olduğu ve yapımının günümüze nazaran kolay olduğunu söyleyebiliriz, arasındaki farklar olarak inceleyecek olursak eskiden araçları yapmak için maliyete gerek yoktu, sadece el gücüne ve zekaya ihtiyaç vardı fakat günümüzde yukarıda belirtmeye çalıştığım gibi araç yapımında bir sürü yol izlenmektedir ve maliyet ve teknolojik denetimler gerekmektedir. Bu sektörü bu kadar geliştiren teknolojidir ve insan gücüdür. Teknoloji ilerledikçe bu sektörün daha çok gelişecek ve büyüyecektir.