Antoryum Hakkında Genel Bilgiler ve Yetiştirilmesi Konusunda İpuçları

Antoryum yani Anthurium andreanum çiçeğimiz; bir süs bitkisi olup, salonlarımızda ve ofislerimizde mutlaka vardır. Antoryum, Anthurium cinsinden olup arum familyasından gelmektedir. Bu çiçeğin tarihi çok eskilere,1876 yıllarına dayanmaktadır. Bu yıllarda Kolombiya’da tropik ormanlarda Jose Triana tarafından keşfedilmiştir. Yani ilk çıkış yeri tropikal dağ ormanlarıdır.

Jose Triana bu antoryumu,Fransız botanikçi Edouard Andre’ye tanıtmış ,Andre’de Belçika’ya göndermiştir.Antoryum çiçeği ,bu şekilde 1877 senesinde tanınmaya başlamıştır.

Antoryum yetiştiriciliği 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi kesme çiçekçilik için yapılan yetiştiricilik bir diğeri de ev veya ofislerimizde yaptığımız yetiştiriciliktir. Salon bitkisi özelliği de olduğundan evde veya ofisimizde küçük hibritler şeklinde, kesme çiçekçilikte ise iri yapıya sahip hibritler ve kültivarlar şeklinde yetiştirilmekte ve türetilmektedir.

Bütün bir sene çiçek açan antoryumun gelişim hızı yavaştır. Öyle ki seralarda yetiştirildiği zaman bile aynı hızla büyümeye devam ederler. Yaklaşık 1-1.5 ayda bir çiçek ve yaprak açarlar. Aşırı sıcaktan hoşlanmadıkları gibi güneş görmesi için en uygun zaman sabah saatlerindeki güneş ışığı ile, akşam üstü güneşi en uygun zamandır. Yaprakların yanmaması için sıcaklığın 28 dereceyi geçmemesi gerekir. Eğer 28 derecenin üzerinde ise perdenin arkasından güneş alması yeterlidir. Havadar ve esintili alanları seven Antoryum için gece oda sıcaklığı 17 derecenin altında da olmamalıdır. Bu çiçeğimiz biraz daha itina ve özen istemektedir. Köklerinin de havaya ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı, toprağının havadar olmasına dikkat etmeli ve seçiminizi ona göre yapmalısınız. Saksı değişimi için ise en erken zaman 3 yıldır. Yani 3 yıldan sonra saksısını değiştirmelisiniz.

Her çiçek gibi Antoryum da ilgi ve sevgiyle büyür.