2019 ‘da Konkordato Başvurusu Yapan Firmalar

Ekonomik koşulların bozulmasından dolayı şirketler birbiri ardına konkordato ilan etmeye başladı. Konkordato başvurusu yapan firmalar çeşitli sektörlerin bünyesinde faaliyet yürütüyor. Aralarında mücevher firmaları da var ayakkabı firmaları da var.

Gilan

Türkiye’nin önde gelen mücevher firmalarından biri olan Gilan 3 Eylül 2018’de konkordato ilanı için başvurdu ve 5 Eylül 2018 tarihinde konkordato ilan etti. Firma yöneticisi Osman Geylan, amaçlarının mevcut vadeleri uzatmak olduğunu dile getirerek bu şekilde işlerine daha iyi odaklanma fırsatı yakalayacaklarını söyledi.

Keskinoğlu Tavukçuluk

Konkordato ilan eden firmalara bakıldığında gıda sektörünün öde gelen firmalarından biri olan Keskinoğlu Tavukçuluk firması göze çarpıyor. Şirkette üretimin devam ettiğini söyleyen şirket yetkilileri yüzde yirmi beş oranında azalan üretim sonucunda 12 Haziran’da konkordato başvurusu yaptıklarını açıkladı.

Hotiç Ayakkabı

Şirketin sitesindeki açıklamalara göre 150 satış noktası bulunan ve ayakkabıcılık sektöründe 80 yıldır faaliyet yürüten Hotiç de konkordato talebinde bulunan firmalardan biri oldu. Şirket CEO’su Alihan Hotiç tarafından söylenildiğine göre firmanın konkordato talebinde bulunma nedeni birkaç aydır yaşanan piyasa dalgalanmaları yüzünden yaşanan nakit sıkışıklığı.

Aker İnşaat

Yaklaşık 50 yıldır inşaat sektörünün yapı taşlarından biri olan Aker İnşaat da konkordato ilan eden firmalar arasında bulunuyor. Ankara merkezli olarak faaliyet yürüten şirket, Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açarak hacizlere karşı koruma talep etti. Ticaret Mahkemesi ise bu talebi yerinde bularak şirket faaliyetlerinin denetimi için konkordato komiseri heyeti atadı.