Dahlia ve Dalya isimleri ile de geçen Yıldız Çiçeği, Papatyagiller familyasından gelmektedir. Yaklaşık 40 kadar türü bulunduğu bilinmekte olup, Orta Amerika ana yurdudur. O kadar çok kültivarı ve hibriti türetilmiştir ki, çok farklı renkleri, çeşitleri vardır ve büyüklükleri, şekilleri de değişiklik göstermektedir. Bitki özelliği yumrulu olmasındadır. Yağış alan mevsimlerde bu yumrular hemen yeşermeye başlar. Ancak çok sıcak ve soğuk mevsimlerde ise toprağın üstündeki kısımlar kuruma yapar.

Kış mevsimi geldiği zaman yumrular, dinlenirler. Aşırı soğuklara karşı hassas olan ve dayanıksız hale gelen Yıldız Çiçeğimiz, havaların ısınması ile birlikte ancak kendine gelebilir. Dayanabileceği hava ısısı maksimum -7 derecedir. Çok daha soğuklar olursa mutlaka Yıldız Çiçeğimizi korumaya almalıyız. Böyle bölgelerde üzerlerine toprak karışımı ve bolca kuru yaprak örtmelisiniz. Hatta sığır gübresi de koyabilirsiniz ki çiçek soğuktan korunsun.

Çiçek şekilleri de farklılıklar göstermekte olup yaklaşık 11 sınıfa ayrılır. Ancak bakımları genel itibarıyla aynıdır. Bir iki ayda hemen çiçek açan ve tohumdan yetişen türleri vardır. Bunların en önemli özelliği yapraklarının küçük olmasıdır.

Toprak seçimine gerek yoktur ancak özellikli bir toprak olsun istiyorsanız, suyu geçiren ve hafif asitli olan toprağı tercih etmelisiniz. Sulama konusunda dikkat etmeniz gereken bir iki husus da bulunmaktadır. İlk sulamayı yaptıktan sonra bir daha toprak tam anlamıyla kuruyana kadar sulama yapmanıza gerek yoktur. Eğer 15 cm’yi geçtiyse artık düzenli olarak haftada bir kez sulama yapabilirsiniz. Yıldız çiçekleri sıcakları sever. Çok sıcaklarda suyunu bol vermelisiniz.

Kış mevsimi geldiğinde yapmanız gereken en önemli şey, soğuktan korumaktır. Eğer İstanbul’da veya aynı iklim özelliklerine sahip bir yerde yaşıyorsanız, yumrular toprakta bırakılıp, sökülmez. Sadece don olayı ile karşılaşma ihtimali varsa, toprağın üstü kuru yapraklar, saman ve tabii ki sığır gübresi ile de örtülür. Sizin de çiçek yetiştirmek gibi bir merakınız var ise, Dalya’yı da yetiştirmelisiniz.