Terazi Etiketlerinde Artık Mürekkep Maliyeti Yok

Çocukluğumuzdan hatırladığımız bakkal ve manavlarda kullanılan teraziler günümüzde yerini elektronik terazilere bıraktı. Artık terazinin bir tarafına aldığımız ürünün diğer tarafına da ağırlıkların koyulduğu teraziler kalmadı. Bu elektronik terazilerden ise ürün üzerine konulduğunda ürün bilgisini, fiyatını, ödenecek tutarı yazan bilgilerin basılı olduğu bir etiket çıkmakta. Sizde etiketin üzerinde yazan bilgiye göre ödeme yapmaktasınız. İşte terazilerde kullanılan ürün bilgisini veren bu etiketlere terazi etiketi deniyor. Genellikle piyasada rulo şeklinde üretilerek satılmaktadır.

Terazi etiketleri hızlı tüketim malları için kullanılan etiket türüdür. Mürekkep kullanmadan termal ısı yayarak etikete baskı yapmaktadır. Bu nedenle uzun süreli etiketlenecek ürünlerde kullanılması uygun değildir.

Terazi etiketinin Eco ve Lamine olmak üzere iki çeşidi vardır: Eco termal terazi etiketi üzerinde koruyucu tabakanın bulunmadığı terazi etiketidir. Raf ömrü en fazla 6 aydır. Dış etmenlerle karşılaştığında ve uygun saklama koşulları sağlanmadığında çabucak kararmaya başlaması en büyük dezavantajıdır. Bu nedenle hızlı tüketilen ürünler için kullanılması uygundur. Baskı maliyetinin olmaması tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Genellikle kuru gıdalarda, bakliyatta, manav ürünlerinde, hastanelerde otomasyon sistemlerinde kullanılmaktadır.

Lamine termal terazi etiketi de Eco termal etiketi gibi ısıya duyarlı olarak çalışmaktadır. Ancak yüzeyinde bulunan koruyucu tabaka sebebi ile daha uzun süre dayanmaktadır. Uygun ortam sağlandığı takdirde 1 yıla kadar dayanmaktadır. Ama dış ortamın olumsuz özellikleri ile karşılaştığında bunda da kararma olmaktadır. Kâğıt ağrılığında, yapışma durumunda Eco termal etiketten üstünlüğü ve farkı bulunmamaktadır. Daha dayanıklı olması sebebi ile gıda ürünlerinde ve kargo şirketlerinde tercih edilmektedir.

Not: Terazi etiketlerinde fiyatlar adet ve sarımlara göre değişir.