Sümbül genel yapı itibarıyla ,soğanlı bir bitkidir ve hem görüntü ile hem de kokusu ile insanı büyüler. Son derece zarif bir çiçektir.

Hemen hemen her mevsimde rastlamanın mümkün olduğu bu güzel çiçek; kış mevsiminde sıcaklığın 15 derecenin altında olmasından hoşlanmaz. Böyle bir durum ile karşılaşırsa da sağlıklı gelişimi durur. Özellikle hava akımından da hoşlanmadığı gibi, ısı değişimlerini de sevmemektedir.

sumbulSümbül bitkisinin bakımında dikkat edilmesi gereken; sulama işleminin doğru bir şekilde yapılması gerektiğidir. Yaz aylarında da, kış aylarında da çiçeğimizi sulamayı ihmal etmemeliyiz. Yaz aylarında haftada 3 defa sulama yapmalıyız. Kışın ise dikkat etmemiz gereken husus ; susuz kalmaması gerektiğidir. Çiçeğimizi sularken, suyun sıcaklığını oda sıcaklığına getirmeliyiz. Sümbül çiçeği’nin saksı seçimi ile ilgili olarak da; büyük saksı kullanılmaması önemli bir ayrıntıdır.

Türkiye’de özellikle İç Anadolu, Akdeniz Bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bu bitki çok fazla yetişir. En doğal olanı güze kokanıdır. İnsanı rahatlatan ve huzur veren etkisi bilinmektedir.

Posted in Genel