Ortanca Hydrangeaceae familyasından gelen ve aslında sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde de bilinen bir bahçe bitkisidir. Diğer ülkelerde Hortensia veya Hydrangea olarak bilinmektedir. Çok fazla yetiştirilen ve bilinen türü Hydrangea macrophylla olup, bu türe Fransız ortancası da denmektedir. Yaprakları büyüktür. Budandığı için boyu kısadır. Asıl vatanı Japonya olan bu tür; eğer budanmaz ve soğuğa maruz kalırsa boyu uzamaya başlar. Yaklaşık 2 metreyi bulan ortancalar; çalı haline dönüşür.

Ortancalarınızı ev içinde değil, balkonunuzda bir köşede ya da en güzeli bahçenizde yetiştirmelisiniz. Güneşi tam tepeden almaması gereken ortancanız, eğer bahçenizde güneşi direkt alan bir yerde ise, düzenli ve aynı zamanlarda sulama yapmalı ve rutin olarak da gübrelemelisiniz. Çiçeğin rengi toprağına göre de değişiklik gösterir. Örneğin alkalinli bir toprakta yetişen ortanca bitkisinin rengi pembe, asitli topraklarda ise mor, mavi ve eflatun rengini alır.Asitli toprakta bu renkleri almasının sebebi; içindeki demir ve Ph dengesi ile alakalıdır. Toprak karışımını özel hazırlayabiliriz. Killi toprağın içine ponza taşı ilave edersek çok iyi olur. Eğer kumlu toprak kullanacak isek; killi toprak ilave etmeliyiz. Kırmızı killi toprak en ideal olanıdır.

Eğer bahçede değil saksıda yetiştirmek istiyorsanız; toprak saksı kullanmalısınız. Hatta kenarları kalın saksı olursa daha iyi olur. Saksıda yetiştirirken de doğal toprak kullanılması gerekir.

Ortancalarımızı da sularken dikkat etmemiz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Ortancanın toprağı kurumaya başladığı anda hemen su vermeliyiz. Ancak su miktarını çok fazla abartmamalıyız.

Ortanca çok güzel bir çiçektir. Bahçenizde mutlaka yetiştirmelisiniz.