Et suyu olmadığı zaman ya sadece su kullanırız ya da hazırladığımız yemeklerin içine hazır paket bulyon atarız. Et suyunu önceden çıkartıp, hazırlarsak eğer, hazırladığımız yemeklerde rahatlıkla kullanabiliriz. Et suyunu çıkarmak için öncelikle gerekli malzemelerimizi verecek olursak:

*2 adet orta boy soğan

*1 kilo dana kemiği

*1 adet orta boy havuç

*2 çay kaşığı karabiber

*Maydanoz sapları

*1 Adet karanfil

*2 adet defne yaprağı

*1 yemek kaşığı sirke

nasil et suyu cikarilirTüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre1 kilo dana kemiğini güzelce yıkayalım ve geniş bir tencerenin içine koyalım ve üzerine bol miktarda su koyalım. Kaynamaya bırakalım. Etimiz kaynarken üzerinde köpükler oluşabilir. Oluşan köpükleri kepçe yardımı ile alıyoruz.

Etimiz kaynarken içine 2 adet orta boy soğanı 2 ye bölerek,1 adet havucu ikiye bölerek, karabiberi, maydanoz saplarını, karanfili ve sirkeyi içine atıp, pişirmeye devam ediyoruz. Orta ateşte, etimiz piştikten sonra süzgeç yardımı ile suyunu süzüyoruz. Eti süzdükten sonra bir kenarda soğumaya bırakıyoruz. Soğuduğu zaman, üzerinde bir yağ tabakası oluşacak. Bu yağ tabakasını aldığımız zaman et suyunu hazırlamış oluyoruz. Özellikle çorba hazırlarken veya yemeklerimizde rahatlıkla kullanabiliriz. Böylece hem yemeklerimiz daha lezzetli olur, hem de yemek yaparken zamandan kazanmış oluruz ki, o sırada et suyu çıkarmakla uğraşmayalım.

Bir öneri: Tavuk suyunu da hazırladığınızda, buzlukta buzluk kaplarında koyabilirsiniz. Böylelikle yemek yapacağınız zaman tavuk suyu tableti olarak kullanabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

 

Posted in Genel