Manolya, büyük çiçekleri olan ve harika kokan bir ağaçtır. Manolya’nın yeşil yaprakları vardır ve kışın bu yaprakları dökülmez. İstanbul sokaklarında manolya ağaçlarını her zaman görmeniz mümkündür. Bu ağacın birkaç tane çeşidi vardır. İstanbul’da ağırlıklı olarak Magnolia grandiflora’dır.Bu tip manolyanın en önemli özelliği yapraklarıdır. Kışın yaprakları dökülmeyen, yeşil büyük yapraklara sahiptir. Bu yapraklar sanki parlatılmış gibi görünürler ve çiçekleri de krem ve beyaz renkli kocamandır.

Kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; dona karşı toprağın korunmasıdır. Manolya için toprak da önemlidir. Torf, kestane toprağı ve de kırmızı toprak en uygun olanıdır. Kireçli topraktan hiç hoşlanmayan Manolya’yı eğer kireçli toprağa alıştırmak zaman ister. Manolyanın bakımını sonbahar mevsiminde yaparken manolya ağacının dibine dökülen yaprakları tırmık yardımı ile toprağa karıştırılır. Bu çok faydalı bir işlemdir. Kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken husus; don olaylarına karşı mutlaka önlem almalı ve korumaya almalıyız. Saman ve talaş ile diplerini korumalısınız. Bakımın haricinde kış mevsiminde gübreleme işlemini de ihmal etmemeliyiz. İlkbahar mevsiminde yapılması gereken şey humus, sığır gübresi, torf ve kestane toprağı ile yaygı yapmalısınız. Yaz mevsiminde de çiçeklenmeler bittikten sonra işlem yapılmalıdır. Kırılmış dalları mutlaka güzelce temizlemelisiniz.

Ilıman iklimi seven manolya nemi de sever. Manolyanıza şekil vermek için de budama yapmalısınız. Bunun için öncelikle manolya ağacınızın nasıl olması gerektiğini düşünün. Fidan halindeyken, eğer normal bir ağaç şeklinde büyümesini arzu ediyorsanız, alt dallarını budamanız gerekir ama dallarının etrafında uzanmasını istiyorsanız da kendi halinde bırakmanız yeterlidir.

Manolya’nın görüntüsü hem çok hoştur hem de insanın içini açar. Kesinlikle yetiştirmek için çok doğru bir seçimdir.