Fuchsia olarak da geçen Küpe çiçeği, çok hoş görünümlü ve Onagraceae familyasından gelmektedir. Küpe çiçeğini Güney Amerika, Meksika ve Karaib’ler de görmek mümkündür. Bu cinse ait yaklaşık 110 kadar türün olduğu bilinmektedir. Büyük çalı, küçük çalı ve de küçük ağaç şeklinde tipleri mevcut olup; büyük ağaç tipinin boyu yaklaşık 15 metreye kadar uzamaktadır. Boyu 15 metreye kadar uzayan bu ağaç genellikle Yeni Zelanda’da görülür.

Sadece ağaç olarak değil, aynı zamanda süs bitkisi özelliğinde olan tipleri de mevcuttur. Küpe Çiçeği’nin sıcağı ve güneşi seven tek tipi Mrs. Popple’dir. Sadece bu tip güneşe uyum sağlama özelliğine sahiptir. Küpe çiçeği genellikle esintili, çok sıcak olmayan bölgeleri ve yerleri sever. Süs bitkisi özelliğinde olanların boyları çiçeğin çeşidine göre farklılık gösterir. Yaklaşık 50 cm ile maksimum 2 metre arasında değişkenlik gösterirler.

Kış mevsimine dayanıklı olan Küpe Çiçeği çeşidininde; yetiştirme ve bakım aşamasında dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mrs.Popple’nin dayanabileceği sıcaklık -12 derece, Fuchsia magellanica’nın ise -22 derecedir. Diğer soğuğa dayanıklılığı olan tipleri için -7 derece en ideal olan sıcaklıktır. Kuzeyden esen sert rüzgarların olduğu bölgeler çiçeğinize zarar verir ve yaprakları soğuktan hemen dökülmeye başlar. Özellikle İngiltere’de çok bilinen ve ticareti yapılan ve aynı zamanda üretim de yapılan bir çiçektir. İngiltere de -20 dereceye kadar dayanabilen o kadar çok çeşidi vardır ki, İngilizler Küpe Çiçeği’ni çok severler.

Eğer ev içinde yetiştirecekseniz, çiçeğiniz cam kenarında, doğu cepheye bakan ve devamlı esinti alan bir köşede durması gerekir. Küpe Çiçeği ülkemizde çok fazla rağbet de görmemektedir açıkçası. Çünkü sıcak mevsimlerden çok çabuk etkilenen çiçeğimiz, iklim koşulları nedeniyle, uyum sağlamakta güçlük çekecektir.