Kemençe Nasıl Öğrenilir?

Karadeniz yöresinin sevilen ve sürekli çalınan müzik aleti olan kemençe herkes tarafından sevilmekte ve keyif ile dinlenilmektedir. Yalnız her müzik aleti gibi kemençe çalmak işi de büyük emek ve zaman istemektedir.

Kemençe Nasıl ÖğrenilirPeki, kemençe nasıl öğrenilir? Kemençe müzik aletini çalmak isteyenler ilk önce bu aleti öğrenebilmeleri için kendilerine bir kurs bulmalıdır. Çünkü bu müzik aletini bir öğretici olmadan öğrenmek bayağı emek gerektirmektedir. Bunun yanı sıra kemençe öğrenebilmeniz için bu müzik aleti ile çalınan şarkıları sevmeli ve bu müzik aletine karşı yeteneğiniz olması gerekmektedir.

Bu müzik aleti ile ilgili kursa başladıktan sonra da evde kendinizin yapması gereken şeyler vardır. Çok müzik dinlemeniz gerekmektedir. Özellikle bu müzik aletinin yöresi olan Karadeniz şarkıları ve türküleri dinlemelisiniz ki bu tür müziklere karşı kulağınız olsun. Böylece kemençe deneme çalışmalarında size kolaylık sağlayacaktır.

Gideceğinizi kursa zamanla deneme çalışmaları yapılacaktır. Birçok deneme aşamasından sonra sizde yavaş yavaş kemençeyi öğrenmiş olacak ve ileride profesyonel bir şekilde kemençe çalabileceksiniz.