Chrysanthemum yani Kasımpatı, eski İstanbullular tarafından Krizantem olarak adlandırılır. Kasımpatı çiçeğini balkonunuzda veya bahçenizde çok kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Hem zahmetsiz yetiştirilen bir çiçektir, hem de çok hoş bir görüntüye sahiptir. Sonbahar aylarında çiçeklerini açar ve etrafa çok hoş kokular yayar. Asteraceae familyasından gelen Kasımpatı çiçeğimiz aslında chrysanthemum cinsinden gelen ve çiçek açan türlerine verilen genel bir isimdir. Özellikle sonbahar mevsiminde çiçek açması bir diğer özelliğidir. Çiçeklerine göre yüzlerce çeşide sahip olup, şekilleri ve renkleri de farklılıklar göstermektedirler.

Asya anavatanı olup, soğuğa karşı da dayanıklıdırlar.-30 derece soğuklara karşı da dayanabilen çiçeğimizi çok fazla zorlamaya gerek yoktur. Bu sebepten dolayı hava sıcaklığı -15 derecelere inen ve don olaylarının yaşandığı bölgelerde çiçeğimizi hemen korumaya alalım. Her zaman yaptığımız gibi, Kasımpatı çiçeğimizi de korumak için kuru yapraklar, toprak karışımı ve gübre kullanacağız.

Çiçeklerimizi mevsimlere göre hazırlamamız gereklidir. Kasımpatını yaz mevsimine hazırlarken ilk önce yapmamız gereken şey; mayıs ayının hemen sonunda budama işlemidir. Kısaltma budaması yaparak çiçeğimizi yaza hazırlamış olacağız. Mayıs ayının sonunda budama işlemini yaptıktan sonra, haziran ayının hemen başında da gübresini vermeliyiz. Toprak seçiminde sığır gübresi ilavesi yapılmış, çok kireçli olmayan toprak kullanmalısınız. Çiçeğinize ayrıca bir besin takviyesi yapmanız gerekmez. Kasımpatının çiçeklerini yaz mevsimi geldiğinde arttırmanız mümkündür. Bu işin püf noktası şudur: Gündüz aydınlık vakitte bir veya iki saatlik kısmı, Kasımpatınız için karanlık bir zaman haline çevirirseniz ve gece karanlıkta kaldığı süreyi öncelikle on iki saate kadar çıkartırsanız, çiçeklenmeleri başlar. Sonra bu 12 saatlik zaman dilimini önce 13 saate sonra da 14 saate çıkartmalısınız. Böylece tomurcuklar gelişmeye başlamaktadır. Kasımpatı yetiştirmesi çok keyifli bir çiçektir.

Dolayısıyla çiçekseverler için güzel bir seçimdir.