Karnıyarık Tarifi

Osmanlı Mutfağı’nın bana göre en güzel yemeği Karnıyarık‘tır. Her gün önüme konsa hiç bıkmadan yiyebilirim. Bundan dolayı da sitedeki ilk tarifim, Karnıyarık tarifi olacak. Bir nevi bu güzel yemeği onurlandırmış olacağım kendi çapımda.

Aslında zor gibi gözükse de Karnıyarık yapmak bir süre sonra oldukça kolaylaşıyor. İlk 1-2 sefer yapışınızda zorlanabilirsiniz fakat sonrasında eliniz alışacak ve yemeğinizi hemen hazırlamış olacaksınız.

Gelelim tarifimize:

Malzeme listesi:

  • 6 adet orta boy patlıcan
  • 2 su bardağı su
  • 2 adet orta boy soğan
  • 250 gram kıyma
  • 3 adet domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Tuz
  • Karabiber
  • İnce doğranmış maydanoz
  • 2 su bardağı sıvı yağ

Karnıyarık Yapılışı:

Patlıcanlarınızı alacalı olarak soyuyorsunuz. Alacalı soymak ne demek diyorsanız hemen açıklayalım: Kabuğu yukarıdan aşağıya 1 santimlik aralıklarla soymaya başlıyorsunuz. Bir nevi patlıcana zebra deseni vermiş gibi oluyorsunuz. Ben kabuğun fırında kızarmış halini sevdiğim için tamamını soymuyorum ama dilerseniz patlıcanın başını ve ucunu soymamak şartı ile kabuğun tamamını da soyabilirsiniz. Sonrasında da patlıcanın sapından ucuna 2 cm kalana kadar bıçakla derin bir çizik atacaksınız.

Patlıcanları soyduktan sonra tuzlu su da 30 dakika bekletin böylelikle acı tadını tuzlu suya koyarak kaybettirmiş olacaksınız.

Patlıcanların acısı çıktıktan sonra iyice kurulayın ve kızgın yada kızartın. Yağda kızartmak istemezseniz fırında közleyerek de yapabilirsiniz. Pek lezzetli olmuyor ama en azından sağlıklı oluyor diye kendinizi avutabilirsiniz 🙂

Gelelim karnıyarığın iç harcına;

Soğanları küp küp kesin ya da blenderdan geçirin. Sonrasında ise yada kavurmaya başlayın. Dilerseniz sarımsak da ekleyip soğanlarla beraber kavurabilirsiniz. Soğanlar öldükten sonra kıymayı ekleyin ve kavurmaya bırakın. Kıyma suyunu çekerken rendelenmiş domates ve baharatları harca ekletin ve biraz daha pişirin. Ben bazen bu karışıma salça da ekliyorum. Güzel bir tat veriyor. Siz de damak zevkinize göre ekleyebilirsiniz. İç harcı da bu şekilde hazırladıktan sonra kızarttığımız patlıcanların  ortası kesik tarafı üste gelecek şekilde fırın tepsisine diziyoruz ve bu yarığı bir kaşık yardımıyla genişletiyoruz. Hazırladığımız iç harcı da bu yarığın içine bol bol yerleştiriyoruz.

Diğer bir yanda da salçamızı kaynar su ile eritip harcın taşmasına fırsat vermeden kşık yardımı ile yemeğimizin üstüne döküyoruz. Sonrasında da karnıyarığın üstüne 1 dilim domates ve yarım biber koyup fırına koyuyoruz.

Yemeğimiz hazır. Herkese afiyet olsun.