Karanfil Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Karanfil çiçeği; familyası karanfilgillerden olup, Dianthus’un pek çok türüne verilen genel bir addır. Evimizin başköşesinde vazolara koyduğumuz mis gibi kokan karanfiller demet halde satılırlar ve Dianthus caryophyllus’un kültivarlarındandır. Vazoya koyduğumuz bu karanfiller yaklaşık üç veya dört gün kadar dayanırlar. Evinizin balkonunda karanfil yetiştirebilirsiniz. Hem yetiştirilmesi kolaydır hem de bakımı. Çok güzel kokan karanfiller etraflarına mis gibi bir koku yayarlar. Açık ve çok güneş almayan balkon, karanfil yetiştirmek için çok uygundur. Eğer balkonunuz camla kapalı ise ve içerisi hem güneşi çok alıyor hem de sıcak ise balkonunuzda karanfil yetiştiremezsiniz.

Suyu süzen toprakta yetiştirilmesi gereken karanfillerinizi sularken dikkat etmeniz gereken püf noktaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi toprağının ıslak kalmamasıdır. Sulama yaparken toprağına bakmalısınız. Eğer toprak tamamen kuru ise sulamalısınız. Karanfilleriniz için toprak hazırlarken içine kırmızı killi toprak, dere kumu ve sığır gübresi de koydurabilirsiniz.

Karanfilleri buket halinde veya çelenk süslemelerinde sıkça görürüz. Tarihine baktığımızda ise saray zamanlarına kadar uzanmaktadır. Lale kadar gül ve karanfili de o zamanların izlerinde görmekteyiz. Kumaşların ve çinilerin üzerlerinde karanfil desenleri klasikleşmiştir.

Karanfil çok özel bir çiçektir aslında. Hem görüntüsü hem de kokusu çok güzeldir. Karanfillerinizin hastalanmaması için karanlık ve güneş almayan havasız alanlarda bırakmayınız.

Karanfil çeşitleri arasında en dayanıklısı ve saksıda çok rahat yetiştirebileceğiniz türü Yediveren Karanfilleridir. En çok sevilen ve de beğenilen türleri arasında Beatrice, Nice, Victor Hugo ve Bengale gelmektedir. Beatrice kırmızı renkli çiçekleri vardır ve iridir. Nice ‘ın içleri pembedir ve çiçekleri beyaz renklidir. Victor Hugo ise kiremit kırmızı renkte olup, iri çiçekleri vardır. Hepsinin kendine has bir rengi ve güzelliği vardır. Bakmaya doyamazsınız.

Çiçek severler için karanfiller vazgeçilmezdirler.