Pelargonium graveolens yani ıtır,herkes tarafından bilinen ve çok da sevilen bir bitki türüdür. Gül kokusuna benzer şekilde kokan, limon kokan türleri mevcuttur. Pek çok türü olan ıtır bitkisinin her türünün de çeşitleri vardır. Yetiştirilmesi çok kolay olan çiçeğimizin dalını kırıp başka bir saksıya diktiğinizde hemen yeni fide verir. Yapraklarının hoş kokusu ve güzelliği için yetiştirilen Itır Bitkisi’nin pembe renkli çiçekli olanı da vardır. Pembe renkli olanı ilkbahar mevsiminde görmeniz mümkündür.

Güneş ışığını ve aydınlığı çok seven Itır Bitkisi çok zahmetsiz bir bitkidir. Sizi hiç yormaz. Toprak seçimi de hiç farketmez. Humuslu toprak, killi toprak veya torf. Seçim size kalmış. Besince kuvvetsiz toprak olmasın yeter. Çünkü besince kuvvetsiz topraklarda yaprakları iyice cılız bir hal alır ve sağlığını kaybetmeye başlar. Toprak seçiminde tek dikkat etmeniz gereken husus budur.

Itır Bitkisini evinizde, işyerinizde özellikle yaz mevsimi sıcaklarında balkonunuzda veya bahçenizde tutmanız mümkündür. Evde yetiştirecekseniz mümkün olduğunca aydınlık ve güneş alan bir köşeyi çiçeğinize vermelisiniz. Çünkü karanlık ve ışık almayan köşelerde yaprakları sağlıksız bir hal alır. Yaz aylarında balkonunuza veya bahçenize alırsanız sağlıklı şekilde gelişmeye devam eder. Kış mevsiminde dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kış mevsiminde Itır Bitkinizi soğuklardan korumaya almanız gerekir. Budama genellikle ağustos ayında yapılır ama çiçekleri geçmeye başladıysa hem bu zamanda hem de daha sonra ağustos ayında yapabilirsiniz.

Itır bitkisinin köklenmek için özel bir zamana ihtiyacı yoktur. Sadece çok soğukları sevmediğinden bu dönemde bulunduğu yerin soğuk olmaması önemlidir. Suda kök vermeyen bitkimiz, toprakta hemen köklenmektedir.

Eğer sizde çok fazla zahmeti olmayan, güzel bir çiçek yetiştirmek istiyorsanız Itır Bitkisi tam size göre demektir.

Itır  Çiçeği