Terazi Etiketlerinde Artık Mürekkep Maliyeti Yok

Çocukluğumuzdan hatırladığımız bakkal ve manavlarda kullanılan teraziler günümüzde yerini elektronik terazilere bıraktı. Artık terazinin bir tarafına aldığımız ürünün diğer tarafına da ağırlıkların koyulduğu teraziler kalmadı. Bu elektronik terazilerden ise ürün üzerine konulduğunda ürün bilgisini, fiyatını, ödenecek tutarı yazan bilgilerin basılı olduğu bir etiket çıkmakta. Sizde etiketin üzerinde yazan bilgiye göre ödeme yapmaktasınız. İşte terazilerde kullanılan ürün bilgisini veren bu etiketlere terazi etiketi deniyor. Genellikle piyasada rulo şeklinde üretilerek satılmaktadır.

Terazi etiketleri hızlı tüketim malları için kullanılan etiket türüdür. Mürekkep kullanmadan termal ısı yayarak etikete baskı yapmaktadır. Bu nedenle uzun süreli etiketlenecek ürünlerde kullanılması uygun değildir.

Terazi etiketinin Eco ve Lamine olmak üzere iki çeşidi vardır: Eco termal terazi etiketi üzerinde koruyucu tabakanın bulunmadığı terazi etiketidir. Raf ömrü en fazla 6 aydır. Dış etmenlerle karşılaştığında ve uygun saklama koşulları sağlanmadığında çabucak kararmaya başlaması en büyük dezavantajıdır. Bu nedenle hızlı tüketilen ürünler için kullanılması uygundur. Baskı maliyetinin olmaması tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Genellikle kuru gıdalarda, bakliyatta, manav ürünlerinde, hastanelerde otomasyon sistemlerinde kullanılmaktadır.

Lamine termal terazi etiketi de Eco termal etiketi gibi ısıya duyarlı olarak çalışmaktadır. Ancak yüzeyinde bulunan koruyucu tabaka sebebi ile daha uzun süre dayanmaktadır. Uygun ortam sağlandığı takdirde 1 yıla kadar dayanmaktadır. Ama dış ortamın olumsuz özellikleri ile karşılaştığında bunda da kararma olmaktadır. Kâğıt ağrılığında, yapışma durumunda Eco termal etiketten üstünlüğü ve farkı bulunmamaktadır. Daha dayanıklı olması sebebi ile gıda ürünlerinde ve kargo şirketlerinde tercih edilmektedir.

Not: Terazi etiketlerinde fiyatlar adet ve sarımlara göre değişir.

Eğitimin Gücü

Reklam filmlerinde bile espri malzemesi olmuştur ama gerçektir eğitimin gerekliliği. Zoru kolay kılar, problemi çözer, zihinlerdeki karanlığı aydınlatır çünkü.

Sinemada ağzımız açık, gözümüz yaşlı izlerken bir kez daha idrak ederiz ama gerçek hayatta ne derece önem veriyoruz o biraz şüpheli. Ünlü Hint filmi Black ve Türk yapımı uyarlaması olan Benim Dünyam filmlerinde de çok çarpıcı bir biçimde işlenmiştir eğitimin önemi. Her izleyen eğitim hakkında olumlu düşüncelerle dolup saygı duyar ancak filmdeki sabrı gösteremez ne yazık ki. Çin atasözü tamda bu durumu anlatır; “Bir yılı düşünürsen ekin ek, on yılı düşünürsen ağaç dik, yüz yılı düşünürsen insan yetiştir”. İnsanı, dolaylı olarak toplumu yetiştirmek işte bu derece uzun, meşakkatli, sabır isteyen bir iştir.

Herkes göstermese de bazıları çıkar ve öyle güzel örnek olur ki saygı ile önünde eğilmek gerekir. Tıpkı Adıyamanlı Filiz ARIK’A bir değil birden çok engeli aşmasında yardımcı olan Mehmet Uğur AYHAN gibi. Doğuştan bedensel engellidir Filiz ve bu yüzden normal çocukların aldığı eğitimi alamaz. Yani derdi bir iken iki olmuştur küçük Filiz’in. Ailesinin Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuda yardım istemesi ile şansı gülmeye başlamıştır Filiz’in. Çünkü görevlendirilen öğretmen Mehmet Uğur AYHAN sadece okuma yazma değil aynı zamanda bedensel engeliyle de mücadele etmeyi göze almıştır. Bu mücadele azmi kısa denebilecek bir sürede, üç ayda meyvesini vermeye başlamış ve Filiz ellerini kullanmaya, okumaya, yazmaya dahası yürümeye başlamıştır.

Datamax EX2 Etiket Yazıcı (Datamax Barcode Printer)

Direkt termal baskı yönetimi ile basım işlemlerini gerçekleştirmekte olan Datamax markasının EX2 barcode printer modeli, termal yazıcı piyasasına yeni standartlar getirmiş olan yazıcı modeller arasında yer almaktadır. Kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlaması için kâğıt yükleme, tek tuş ve LED ışıklandırma gibi özelliklere sahiptir. 203 dpi baskı kafası çözünürlüğü ile etiket basım işlemlerini gerçekleştirmekte olan bu yazıcı cihaz, 32 bit mimariye sahip olmakta ve baskı hızı en fazla 76.2 mm / sn hızına ulaşabilmektedir.

Baskı ağzı genişliği en fazla 104 mm seviyesine kadar genişleyebilmekte ve baskı uzunluğu ise en fazla 279 mm seviyesine kadar baskı sağlayabilmektedir. EX2 etiket yazıcı, 2 MB Flash ROM ve 2 MB RAM bellek kapasitesi ile veri depolama işlemlerini gerçekleştirmektedir. USB, seri port ve paralel port bağlantı ara birimlerini standart olarak kendisinde bulunduran bu barkod yazıcı, sistem ile kablosuz iletişim olanağını kullanıcılarına sağlayabilmek için isteğe bağlı olarak kablosuz LAN bağlantı ara birimi de cihaza dâhil edilebilmektedir. 1.8 kg ağırlığa ve ufak boyutlara sahip olması ile ofis içerisinde istenilen yere kolayla taşınabilmektedir. Tek boyutlu barkod etiket basım işlemlerinin yanı sıra birçok farklı çift boyutlu karekod etiket basım işlemlerini de en iyi şekilde gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda güncel sürücülere sahip olması ile Windows işletim sistemlerine uyum sağlayabilmektedir.