Çocuklar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

Çocuk Odalarının Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Çocuklar sürekli gelişim ve öğrenme halinde olduklarından dolayı zamanının büyük bir bölümünü geçirdikleri odaları da onların gelişimine destek vermelidir. Özellikle 0-6 yaş grubu çocukların öğrenmeye daha yeni başladıkları dönemde zaman geçirdikleri odanın renkleri ve kullanılan aksesuarlar oldukça önemlidir. Çocuklar odalarında sadece uyumak, dinlenmek gibi aktivitelerin dışında hayal kurma içinde zaman harcamaktadır. Bu nedenle çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Renklerin insanlar üzerinde olduğu gibi çocuklar üzerinde de psikolojik etkileri vardır. Bu nedenle oda dekorasyonunda kullanılacak renkler ve seçilecek aksesuarlar oldukça önem taşımaktadır.

 Çocuklar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

Çocukların hayal gücünü geliştirecek ve öğrenmeye teşvik edecek tasarımlar yapmak için özgün fikirlerden yararlanabilirsiniz. Öncelikle canlı ve tamamen farklı renkler kullanılmalıdır. Kırmızı, mor, siyah, gri gibi renkler çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Daha pastel ve canlı renkler kullanılmalıdır. Örneğin; pembe, lila, mavi duvar kağıtları kullanılacağı gibi bunlarla uyumlu renkte perdeler kullanılmalıdır. Sıra dışı masal figürlerine sahip halılar da bunlarla uyumlu hale getirilebilir.

Masal ya da film karakterleri ile oluşturulmuş duvar kağıtları, aynalar, ve yapıştırmalarla oda zenginleştirilebilir. Büyük ve yaratıcı oyuncaklar kullanılabilir. Yine yatak seçimini sevilen kahramanlar yada figürler ile oluşturmak mümkün. Gemi şeklinde ranzalar, çok amaçlı kullanılan yataklar, akvaryum konsepti ile hazırlanan duvar kağıtlarını kullanmak değişik bir fikir olabilir. Yine çok önemli bir detay olan kitaplıkların da hem güvenli hem de ilgi çekici olması için renkli ve desenli kitaplıklardan yararlanabilirsiniz. Oyun alanı oluşturmak için düzenlenen ev şeklinde alanlar yada kitap okuma köşesi oluşturmak da düşünülebilir. Çocuk odasına renk katacak ayrı bir yerde yer minderleri ve oyun alanıdır. Değişik figürlerde yastıklar ve minderler kullanılarak bu alanı da genişletebilirsiniz.

Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyon Kavramı

Dekorasyon kelime anlamı olarak, mekânların güzel ve estetik bir biçimde süslenmesi ve düzenlenmesidir. Dekorasyon, sadece eşyaların içeren bir kavram değildir. Aynı zamanda renklerin, uyumun ve estetik değerin birleşimini ortaya çıkarmaktadır.

Dekorasyonun gerekli olan bir ihtiyaç olmaktan çok lüks olduğu söylenilebilir. Tarih boyunca dekorasyon konusunda birçok gelişme yaşanmıştır. Mısırlılar ve Romalılar yaşadıkları alanlarda duvarlara ve tavanlara resimler yaparak süslemişlerdir. İslam devletleri ise bu kapsamda cami, han, hamam, kervansaray gibi mekânlar yapmışlardır. Daha sonraları, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak modern anlamda dekorasyon meydana gelmiştir.

 Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyona Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dekorasyona başlarken nelere dikkat edilmeli  sorusu tasarımcıları ilgilendiren bir sorudur. Öncelikle tasarım yapılabilmesi için düzenlenecek mekânları kullanacak kişilerin istekleri göz önünde tutulmalıdır. Nasıl bir mimariyi tercih ettikleri, hangi renkleri sevdikleri gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Tasarımcının dekorasyon öncesinde, piyasa araştırması yaparak bütçesini oluşturması gerekmektedir.

Dekorasyonun yapıldığı mekânda fazla eşyanın olması alanın daralmasına ve kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden fazla eşyadan sakınmalıyız. Mekânda kullanılan duvar rengine göre aksesuar veya eşya seçiminin yapılması çok daha doğru olacaktır. Alanda renk karmaşasının olmaması gerekmektedir.

Birbiriyle uyum sağlamayan desenler ve şekiller kullanılmamalıdır. Bu gibi noktalara dikkat edilmesi hususu aslında dekorasyonu gerçekleştirecek olan tasarımcının yeteneğiyle doğru orantılıdır. Tasarımlar sayesinde mekân büyük ya da küçük hale getirilebilir. Bunun dışında, gotik veya canlı bir görünümün olması sağlanabilir. Dekorasyonun özgün olması insanların dikkatini çekecektir.

Dekorasyon yapabilmek için bu konuda eğitim almak ya da deneyim kazanmak elzem değildir. Bu konuyla ilgili tasarımların ve önerilerin okunması güzel fikirlerin ortaya çıkmasını yardımcı olacaktır. Eğer bu alanda uzman bir kişiden yardım almıyorsanız kendi zevk ve isteklerinizi göz önüne almalısınız.

Dolap Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İş yerinde, evde, kişisel odalarda, kısacası her yerde dağınıklığı toplayan yegâne yerdir dolap çekmecelerden sonra. Peki, bu Dolap Düzeni Nasıl Olmalıdır Her ne kadar basit bir soru ve kolay bir olgu olarak düşünülse de, öyle olmadığı çok sık karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, ofise gelen bir misafire daha önce yaptığı başa bir iş ile ilgili tanıtım dosyası çıkarmak istendiğinde, hangi seneye, hangi aya, yaptığı firmanın harflerine göre dizili olan bir dolapta bunu bulması var, bir de; nereye koyduğunu hatırlamadığı ancak mutlaka o dolaplardan birinin içinde olduğunu bilerek Allah’a emanet olarak açma girişiminde bulunmak var.

dolap-duzeni-nasil-olmalidir

 Hangi Dolapları Neye Göre Yerleştirmeliyiz?

Evdeki giysi dolapları, askılık ve raflı olarak ayrılmaktadır. Askılık kısma elbiseler, kolay buruşan kıyafetler konulurken, genelde yeni alınan, giyilmeye kıyamayan giysiler de konulmaktadır. Daha sonra bu giysiler kullanılınca yerleri değişerek raflı dolaba geçer ve boşalan yerlere yeni alınan kıyafetler geçer. Dolap raflarında en kolay uzanılacak yere günlük kullanılan giysiler konulmalıdır. En alta çok az kullanılanlar, en üste ise özel günlerde ya da günlük kullanıma uygun olmayan yani süslü giysiler konulmalıdır.

İş yerlerindeki dolaplar ise bahsedildiği gibi, tarihlere, yapılan işlere göre, firmalar var ise ölçek büyüklüklerine ve alfabetik sıraya göre düzenlenmesinde fayda vardır. Ofislerde, kırtasiye dolapları ayrı, iş ile ilgili evrak dosyaları ayrı yapılmalıdır.Okul dolaplarında ise aranılan şey bulunacak kadar bir düzen olsa yeterli olacaktır.

Dolap Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Dolaplar, çok çabuk tozlandığından, her gün olmasa da haftada bir kere güzelce temizlenmelidir. Klasörler kolay bir şekilde tozlanabilir. Aynı durum kıyafetler için geçerli değildir. Bu dolaplar daha aktif kullanıldığından temizlik açısından değil, düzen ve dağınıklık açısından zorluk çıkartabilmektedir.

 

 

 

Dekorasyonun Püf Noktaları

Herkes hayalini kurduğu bir ev de yaşamak ister. Ancak bazı hayaller beklentinin üstün de olsa da aslın da küçük detayların göz ardı edilmemesiyle hayalinize yakın bir dekor yaratmak mümkündür. Bu sayede dekorasyonun püf noktaları ile ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz

dekorasyonun-puf-noktalari. Genel de çok da dikkat edilmeyen bir ayrıntıdır özellikle toplu yaşam alanımızın aydınlatılması. Modası geçmeyen bir aydınlatma türü seçmek istiyorsanız seçiminizi beyaz veya siyah tonların da kullanabilirsiniz. İyi bir uyum yakalamanız halinde göz kamaştıran bir aydınlatma tablosu çıkacaktır ortaya. Odanız da küçük aksesuarlara çok yer vermeniz odanızın daha karmaşık görünmesine neden olabilir. Bu yüzden daha görkemli ve büyük objeler kullanılması bilhassa küçük odalar da hem odanız da daha düzgün bir görünümü yakalamanız açısından hem de odanızın olduğundan biraz daha büyük görünmesi açısından önemli bir detay olmaktadır.

Büyük olarak kastedilen nesnelere yer vazoları, büyük şamdanlar, dolgun görünüme sahip minderler ve daha sayılabilecek göz alıcı aksesuarlar örnek olarak verilebilir. Bu denli bir uygulama sayesin de birçok küçük yer dolduran biblolardan kurtulmuş ve odanıza daha şık bir vizyon telkin etmiş olacaksınız. Genellikle alışılagelmiş tabloları tercih etmemenizi öneririm. Çünkü hemen hemen her evde bu tabloları görmek odanızın samimi sıcaklığını bir parça da olsa önlemektedir. Bunun yerine örnek olarak kartpostalları bir araya getirerek kolaj bir tablo oluşturabilirsiniz veya değer verdiğiniz bir anınızı veya bir kişinin fotoğrafına tablo haliyle uygun bir duvar da yer açabilirsiniz.

Koltuk seçimlerinizin sade odaklı olmasında fayda vardır. Çünkü yaklaşık olarak tüm dekor seçeneklerine uygunluk göstermektedir. Perdeler de dekorun bir parçası olarak önemli bir yer tutmaktadır. Hem masraftan hem de dekorun görünümünden maddi ve manevi kazanç sağlamak adına asma perdeler tercih edilmelidir.

Netice de odaya ilk girişte göze çarpan perdeler olmaktadır. Rengi solabilme ihtimali olan perdeler yerine rengini koruyan stabil kumaşlar tercih edilmelidir. Odanız da ahşap eşyalar bulunduracaksanız bunları odanın rengiyle bütünleşen bir şekilde boyamanız halinde ahşapları ilgi odağına getirip dekora bir artı daha katmış olabilirsiniz. Son olarak odanız da kullanacağınız canlı renkler odanızı daha sıcak göstermeye yarayan bir özellik olacaktır.

Minimalist Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Günümüz yorucu iş dünyasında ve hayatında yorgunluğa ve strese yol açacak birçok olay ile karşılaşmaktayız. Özelliklede çalışma şartları yorucu olanlar. Peki, bu yorgunluk ve stresi nerde atarız? Herkesin düzenli gittiği pahalı spa veya masaj merkezlerimi var? Peki, stres ve yorgunluktan bitkin düşeninsanlar bu stres ve yorgunluktan nerde kurtuluyor?

Minimalist Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Yorgunluk ve stresten kurtulmak için banyomuz yeterlimidir? Günümüzün şartlarında insanın aklına bu sorunun gelmemesi olanaksız hele ki stresten ve yorgunluktan kurtulmanın alternatif yollarının bu kadar pahalı olduğu bir dönemde. Bu sorunlarda insanları aklına minimalist banyo dekorasyonu nasıl olmalı? Sorusunu getiriyor.

Öncelikle banyomuzun evimizdeki en özel yerlerden olduğunu kabul etmeli ve alacağımız kararları bu doğrultuda vermeliyiz. Vücudumuzun tamamen korumasız kaldığı banyoyu ele alırsak, sağlıksız duşa kabinler, kaygan zeminler, yetersiz havalandırma bunlar en basit yönden sağlığımızı kötü etkileyecek durumlardır. Banyomuzu nasıl tasarlayacağımız ve de nasıl malzemeler kullanacağımız konusunu düşünürken bu durumlar aklımızda bulunmalı.

Yalnız mı yaşadığımız yoksa evlimi olduğumuz, geniş bir aile veya küçük bir aileye mi sahip olduğumuz bunlar banyo dekorasyonunu etkileyen faktörlerdir. Evdeki her bireyin ortak özel alanı olan banyo evdeki herkese hitap edecek şekilde düzenlenmelidir. Örneğin evli olan kişilerin ebeveyn banyoları kişiye özel tasarlanabilirken yeni bebek sahibi olmuş çiftlerin banyolarında oturma düzenekli duşa kabin veya küvet tercih edilmektedir.

Aileniz genişse ve yaşlı üyelere de sahipse banyo içinde güvenliği sağlamak adına tutacak gibi güvenlik aparatları tercih edilmektedir. Çocuklarımız içinse uygun yükseklikte duş başlık tutacakları kullanmakta ve de klozet bulundurmakta fayda var.

Son olaraksa sıra geldi hepimizin banyodan sonra vakit geçirmeyi en çok sevdiği yer olan aynaya. Bu yerin görsel zevklerimizi de süslemesi gerekmektedir. Bunun içinde lavabo üst seti kullanılabilir. Banyonun rengine uygun bir ışıklandırma ile de banyomuzun hem görsel açıdan güzel gözükmesini hem de banyodan bulunan kişisel eşyalara yer temini sağlanır. Lavaboda duracak sabunun renkli olması ortama hareketlilik katacaktır. Bu gibi ufak tefek tek seferlik harcamalarla uzun yıllar dayanacak olan kendi stres ve yorgunluktan arınma merkezinizi oluşturabilirsiniz.