Bitcoin Para Birimi Nedir ?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamato tarafından piyasaya sunulan ve oldukça değer kazanan sanal para birimidir. Geçen zaman içinde oldukça değer kazanan Bitcoin 10 yıl içerisinde binlerce kat değer kazanarak yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür. Eğer 2008 yılında 1 Bitcoin olmuş olsaydınız şu an milyoner birisi olabilirdiniz. Sanal dünyada oldukça rağbet gören Bitcoin uluslararası transferlerde ve uluslararası ödemelerde de kullanılmaktadır. Devletler bitcoini resmi para birimi yapmak isteseler de takip edilemeyen bitcoin ile yasa dışı işlerin ödemeleri takip edilemeyeceği için sıcak bakmamaktadırlar. Bir bitcoin Temmuz ayı ortasında da 7200 TL civarındadır.

Bitcoin genel olarak interaktif yani sanal ortamda kullanılır yasadışı işler yapan kişiler Bitcoini tercih eder ve Dark web olarak adlandırılan internetin karanlık yüzünde bitcoin kullanılır. Bitcoin alıp satabilmek için sanal cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Sanal cüzdanı internete bağlı olan herkes kullanabilir. Dünya üzerinde bazı mağaza ve Restaurantlarda  bitcoin kullanılmaya başlanmıştır fakat bizim ülkemizde Bitcoin kullanılmamaktadır. Bazı yabancı Alışveriş sitelerinde Bitcoin ödemesi PayPal ile yapılabilmektedir.

Uzun vadeli yatırım için en mantıklı Bitcoin harcaması yatırım olacaktır.  İyi bir kazanç sağlayabilen Bitcoin bir gecede size bin dolar kazandırabileceği gibi bin dolar  kaybettirebilir de. Yatırım yapmak istiyorsanız bilen birine sorun. Eğer Bitcoin alıyorsanız devam etmelisiniz.  Bitcoinin bilinmediği ve değersiz görüldüğü ilk yıllarda 100 bitcoin alan birisi şu an milyonerdir.

Borsadan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Borsadan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Borsada hisse senedi sahibi fiziki olarak yapılmamaktadır. Bununla birlikte hisse sahibi olabilmek için kurum ve kuruluşların yardımına ihtiyacımız vardır. Bu kuruşlar aracılığıyla elimizdeki parayla hisse alımı ve satımı yapma imkanımız bulunmaktadır.

Borsadan kazanılan para nasıl çekilir? Almış olduğumuz hisse senetlerini bozdururken iki türlü fiyatlandırma şansımız bulunmaktadır. Bu fiyatlandırmalardan ilki limitli fiyatlandırma: hisse sahibi şahısların koymuş oldukları fiyatlandırma şeklidir. Bu fiyatlandırmada kişiler kendi istedikleri fiyatlandırmayı yapıp bu fiyatlandırma üzerinde oynamalar yapabilmektedir.

Borsadan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Bir diğer fiyatlandırma çeşidi ise serbest fiyat: hissenin alım, satımında aracı rolü üstlenen kuruluşların serbest bırakılması durumudur. Bu durum sayesinde kurumlar kendi fiyatlandırmalarını yapmaktadırlar. Borsaya hakim uzmanlar tarafından yapılan bu fiyatlandırma, genelde tercih edilen bir seçim olmaktadır. Bu seçim sayesinde hisse sahibi olmanızda aracı olan kuruluşun, sizin yerinize risk analizi yapıp o analizler üzerinden en doğru fiyatlandırmalar yapılabilmesi için uzmanlar tarafından kontrollü bir şekilde incelemeler yapılır.

Bu seçimler ve incelemelerden sonra sahip olduğunuz hisseler değer kazanır veya kaybeder. Hisselerimizin eğer kazanması durumunda, sahip olduğumuz hisseleri bozdurma imkanımız elimizde bulunmaktadır. Bozdurma işlemini yaparken kürtaj (komisyon): aracı kurumla müşteri arasındaki, her hisse alım satım işleminde aracı kuruluşun aldığı ücrete denir. Bu komisyon müşteri ve aracı arasında serbest belirlenmektedir. Bu işlem çoğu zaman binde 2´lik (%0,2) bir oranla tahsil edilmektedir.

Örneğin 1000 TL’de 2 TL aracı kurum komisyon alır. Bir diğer kesinti ise BSMV ( Banka Sigorta Muameleleri Vergisi)’dir. Eğer kredili veya kredili mevduat hesabı kullandıysanız Merkez Bankası talimatı doğrultusunda kredilendirme işlemlerinden doğan vergiyi bankaların müşterilerinden tahsil etmiş olduğu vergi türüdür. Mevcut giderler sonucunda kalan tutar hesabınıza yatmaktadır. Hesabınıza yatmış olan, bu parayla tekrardan hisse sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz de atm’lerden paranızı çekebilirsiniz.