Ezan Çiçeği, çok değişik ve güzel görünümlü, otsu özellikte bir çiçektir. Bu çiçeğin en önemli özelliklerinden bir tanesi, gün içinde tüm yapraklarının kapalı bir şekilde durmasıdır. Ancak gün batımında yapraklarını açar. Bu gün batımı saati de genellikle Ezan Saatine denk geldiği için bu çiçeğe Ezan Çiçeği ismi de verilmiştir.

Gece mumu çiçeği adı ile de anılan Ezan Çiçeği, bol miktarda tomurcuk verir. Dolayısıyla, gün batımında açan çiçek, bir sonraki gün söndüğü için ömrü de bir günlük olur. Aynı çiçek tekrar açmasa da tomurcuklarının çokluğundan dolayı bu sorun değildir.

Yapraklarının tam ortasında bir sap vardır ve bu sapın üzerinde de tomurcukları durmaktadır.1,5 metreye kadar uzayabilmektedir.

Güneşi çok seven Ezan Çiçeğimiz, tüm gün güneşte kalabilir. Özel bir toprak hazırlatmanız gerekmediği gibi, bahçenizin toprağında rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ekstra bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

Çok uzun ömrü olmamasına rağmen, her yıl fide verme özelliğine sahiptir. İlkbaharda coşar, sonbahar mevsiminde de toprak seviyesindedir. Sonbaharda siz de Ezan Çiçeğinizin saplarını kesmelisiniz.

Eskiden Kızıldereliler zamanında, çiçeğin yapraklarının kurutulup, şifa amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir. Yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Bunun dışında GLA açısından zengin olan Ezan Çiçeği’nin sedef hastalığına ve egzamaya da iyi geldiği inancı mevcuttur.

Bu çiçek çok hoş görünümlü olmasının dışında, belirli saatlerde açılıp kapanması nedeniyle de insanı şaşırtan bir özelliğe sahiptir. Dolaysıyla sizin de çiçek yetiştirmek gibi bir hobiniz varsa, mutlaka Ezan çiçeği’ni de çiçeklerinizin arasına katmalısınız.