Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği Nasıl Yapılır?

Düdüklü tencerede nohut pişirmek 3 şekilde olmaktadır;

1.Düdüklü tencerede veya başka bir tencerede haşlayarak(Bu yöntemi uygulayacaksanız haşladığınız nohutların suyunu dökün. Çünkü yediğiniz zaman şişkinlik yapmaz.)

2.Bir gece önceden ıslatarak (1 su bardağı nohudu derin bir kapa koyuyoruz ve üzerine 2 su bardağı soğuk ya da ılık su ekliyoruz ve 1 gece bekletiyoruz.)

3.Daha önceden nohutlara bir işlem uygulamadan

İlk iki maddeyi yapmaktaki amacımız nohudun daha çabuk pişmesi ve yerken daha yumuşak olmasıdır.Bizim vereceğimiz tarif 4 kişiliktir.

duduklu-tencerede-nohut-yemegi-nasil-yapilir

Malzemeler

  •  1 su bardağı nohut
  •  1 adet küçük boy soğan
  •  1 buçuk yemek kaşığı domates ya da biber salçası
  •  2 yemek kaşığı sıvı yağ
  •  5 bardak sıcak su
  •  Tuz

Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği Nasıl Yapılır?

Yapılışı

Sıvı yağı tenceremize döküyoruz. Isındıktan sonra üzerine küçük küçük doğradığımız soğanları ekliyoruz ve kavuruyoruz. Kavrulduktan sonra üzerine salçamızı ekliyoruz.(domates salçası kullanmanızı tavsiye ediyorum daha lezzetli oluyor.) Salçamızı da ekledikten sonra biraz daha kavurmaya devam ediyoruz ve üzerine nohutları ekliyoruz. Nohutları da 5 dakika kavurduktan sonra üzerine önceden kaynattığımız 5 su bardağı sıcak suyu ekliyoruz. 1 kere karıştırdıktan sonra düdüklü tenceremizin ağzını kapatıyoruz. Ocağımızın orta ateşte olması lazım.

 Pişirme Süresi

Pişirme süresine geldiğimizde ise düdüklü tencerenizin kullanma kılavuzunda yazan nohut pişirme süresini dikkate almanız lazım.Kullanma kılavuzunuz yoksa edişe etmeyin. Eğer bir gece önceden ıslatılmış ya da daha önceden haşlanmış nohut kullandıysanız ve tencereniz eski model lastik contalı tencere ise 20 dakikada yemeğiniz pişer. Fakat nohutlarınıza daha önce bir işlem uygulamadan yaptıysanız bu süre 35 dakikaya uzar.Yeni model bir tencere kullanıyorsanız daha önceden işlem görmüş nohutun pişme süresi 25 dakika, daha önceden işlem görmemiş nohutun pişme süresi 45 dakikadır.

NOT: Ocağı kapattıktan sonra tencerenizi hemen açmayın içeride oluşan basınçtan dolayı yaralanma riskiniz olabilir soğumasın bekleyin. Afiyet olsun.

 

 

 

 

duduklu-tencerede-nohut-yemegi-nasil-yapilir

KategorilerGenel