Dolap Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İş yerinde, evde, kişisel odalarda, kısacası her yerde dağınıklığı toplayan yegâne yerdir dolap çekmecelerden sonra. Peki, bu Dolap Düzeni Nasıl Olmalıdır Her ne kadar basit bir soru ve kolay bir olgu olarak düşünülse de, öyle olmadığı çok sık karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, ofise gelen bir misafire daha önce yaptığı başa bir iş ile ilgili tanıtım dosyası çıkarmak istendiğinde, hangi seneye, hangi aya, yaptığı firmanın harflerine göre dizili olan bir dolapta bunu bulması var, bir de; nereye koyduğunu hatırlamadığı ancak mutlaka o dolaplardan birinin içinde olduğunu bilerek Allah’a emanet olarak açma girişiminde bulunmak var.

dolap-duzeni-nasil-olmalidir

 Hangi Dolapları Neye Göre Yerleştirmeliyiz?

Evdeki giysi dolapları, askılık ve raflı olarak ayrılmaktadır. Askılık kısma elbiseler, kolay buruşan kıyafetler konulurken, genelde yeni alınan, giyilmeye kıyamayan giysiler de konulmaktadır. Daha sonra bu giysiler kullanılınca yerleri değişerek raflı dolaba geçer ve boşalan yerlere yeni alınan kıyafetler geçer. Dolap raflarında en kolay uzanılacak yere günlük kullanılan giysiler konulmalıdır. En alta çok az kullanılanlar, en üste ise özel günlerde ya da günlük kullanıma uygun olmayan yani süslü giysiler konulmalıdır.

İş yerlerindeki dolaplar ise bahsedildiği gibi, tarihlere, yapılan işlere göre, firmalar var ise ölçek büyüklüklerine ve alfabetik sıraya göre düzenlenmesinde fayda vardır. Ofislerde, kırtasiye dolapları ayrı, iş ile ilgili evrak dosyaları ayrı yapılmalıdır.Okul dolaplarında ise aranılan şey bulunacak kadar bir düzen olsa yeterli olacaktır.

Dolap Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Dolaplar, çok çabuk tozlandığından, her gün olmasa da haftada bir kere güzelce temizlenmelidir. Klasörler kolay bir şekilde tozlanabilir. Aynı durum kıyafetler için geçerli değildir. Bu dolaplar daha aktif kullanıldığından temizlik açısından değil, düzen ve dağınıklık açısından zorluk çıkartabilmektedir.

 

 

 

“Dolap Düzeni Nasıl Olmalıdır?” için bir yanıt

  1. bu konuda bayanların çok düzenli olduğunu tartışmaya bile gerek yok erkekler her ne kadar olsa da kadınların eline su dökemezler

Yorumlar kapatıldı.