Difenbahya yani Dieffenbachia,Arum (Araceae) familyasından olup bu cinse ait yaklaşık 200 kadar tür mevcuttur. Süs bitkisi özelliğinde olan Difenbahya güzel yapraklara sahiptir. Yetiştirilmesi de kolaydır, bakımı da. Çok güzel hibrit ve kültivarları bulunmaktadır. Dieffenbachia adını, ünlü Alman doğa bilimci ve aynı zamanda fizikçi Karl Dieffenbach’tan almıştır. Bu çiçeğe ağlayan çiçek ve tropik çiçek gibi isimler de verilmiştir.

Tüm dünyada bilinen bu bitki, genellikle yer seçmez ve çoğaltma işlemi de çok basittir. D.Maculata iri türden olup, dallanan ve budaklanan aynı zamanda renkli yapraklı pek çok kültivar türetilmiş olup, buna Camille kültivarı dahildir. Difenbahyalar arasında en çok yetiştirilen türü Dieffenbachia bowmannii’dir. Yapraklarında seyrek çizgiler vardır ve düzgün çizgilerden oluşmaktadır. Yapraklarının genişliği yaklaşık 20 cm, yapraklarının boyuda yaklaşık 40 cm uzunluğunda olup, sapları da 30 cm kadardır. Yani sapıyla beraber yaprak uzunluğu hemen hemen 70 cm civarındadır. Tropic Snow ile benzerliğpi vardır ama yapraklarına dikkatli bakarsak aradaki farkı kolaylıkla görebiliriz.

Difenbahyaların büyük olanlarından boyları 2 metreyi bile geçenler bulunmaktadır. Yılda 2 metre civarında uzarlar. Difenbahyaların küçük olanları ise gerçekten küçüktür. Boyları 1 metreyi bile bulmaz. Çoğalmaları dipten olmaktadır.

Esintiyi sever, havadar ortamlarda yetiştirilmesi en uygunudur. Sıcak ve susuzluğa karşı da dayanıklı olup; yine de aşırı sıcak ortamlarda bırakmamakta fayda vardır. Karanlık, esmeyen ve havadar olmayan ortamlarda bırakırsanız, verim alamazsınız. Gelişimi yavaşlar ve zamanla bozulmaya başlar. Kış mevsiminde oda sıcaklığı 5 derecenin altında kalmamalıdır. Yaz mevsiminin çok sıcak zamanlarında özellikle öğlen güneş ışığını direkt almaması gerekir. Çiçeğimiz lifli toprak sever eğer elimizdeki toprak lifli değil ise içine biraz ponza taşı karıştırmalıyız. Toprak seçimi önemlidir. Eğer doğru seçim yapmazsak çiçeğimiz çürümeye başlar.