Çiçek Bakımı

Evimizi güzelleştiren en güzel şeylerden biri de çiçeklerdir. İsterse vazo çiçekleri olsun isterse de saksı çiçekleri olsun, evimizde bizden başka canlıların olması, bunların evimizin havasını değiştirmesi, güzel çiçekleri ile renk katması onlarca aksesuarı egale eden evi en çok güzelleştiren şeydir. Tabii evimizde böyle güzelliklerin olması için özen göstermemiz ve bu canlıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermemiz gerekir. Nasıl her insanı güzelleştiren, dinçleştiren farklı faktörler varken aynen insanlar gibi bitkilerin de farklı ihtiyaçları, bakım türleri bulunuyor ve bu koşulları şartladığınız takdirde onlar da size karşılık verir ve çiçeklenirler. Peki, çiçeklerimizin bakımını nasıl yapmalıyız?

cicek bakimiHer bitkinin farklı bakım türü olduğunu zaten belirtmiştik. Bu bakımı karşılamak için öncelikle evinizin koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin eviniz güneş almıyorsa güneşi çok seven, muhakkak günün belirli saatlerinde güneş alması gereken bitkileri evinize almalısınız. Ya da direkt güneş almaktan hoşlanmayan bitkilerinizi güneş alan pencerelerinizin önüne koymanız çiçeğinizin yapraklarının yanmasına sebebiyet verir ve çiçeğiniz günden güne ölür. Bu durumda çiçek bakımı için ilk yapmanız gereken ev koşullarınızı iyice incelemek ve bir çiçeği alırken muhakkak nasıl şartlarda bulunması gerektiğine dair üzerinde bulunan bilgileri dikkate almak olacaktır. Artık tüm çiçek saksılarının üzerinde bakım için gerekli şartları belirten uyarı levhaları bulunmaktadır. Bu levhaları incelemeden çiçek almamanızı tavsiye ederiz çünkü onlarda canlı ve öldürmeye kesinlikle hakkımız bulunmamaktadır.

cicek-bakimiBunun dışında çiçek bakımı konusunda genel olarak belirtebileceğimiz bir diğer uyarı da şudur… Susuzluk çiçeği öldürmez ama fazla su her zaman öldürür. Bu uyarıyı bana sevdiğim ve işi konusunda çok saygı duyduğum bir çiçekçi söylemişti. Hangi bitki olursa olsun susuz kalma konusunda fazlasıyla dirayetli olacağını ama suyu biraz fazla kaçırmanız durumunda çiçeklerin hiçbir şekilde toleranslı davranamayacağını belirten çiçekçim, sulamayı buna göre yapmam gerektiğini de söylemişti. Çiçekleri ancak toprak tamamen susuz kaldığı takdirde toprağı nemlendirecek kazan sulamanız gerekmektedir. Ev bilgileri nehirlerde büyüyen nilüferler gibi değildir. Kökünün suyun içinde yüzmemesi gerekir. O yüzden aman ne olacak demeden sulama işlemini toprak kontrolünden sonra yapmanız en doğru yöntem olacaktır.

Bunların dışında bakım işlemini çiçeğinizin vereceği tepkilere göre yapmanız daha doğru olacaktır. Her çiçek farklı ihtiyaç sahibidir ve ona göre bir plana sadık kalmak bitkiniz için en doğru bakım yöntemi olacaktır.