Borsadan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Borsada hisse senedi sahibi fiziki olarak yapılmamaktadır. Bununla birlikte hisse sahibi olabilmek için kurum ve kuruluşların yardımına ihtiyacımız vardır. Bu kuruşlar aracılığıyla elimizdeki parayla hisse alımı ve satımı yapma imkanımız bulunmaktadır.

Borsadan kazanılan para nasıl çekilir? Almış olduğumuz hisse senetlerini bozdururken iki türlü fiyatlandırma şansımız bulunmaktadır. Bu fiyatlandırmalardan ilki limitli fiyatlandırma: hisse sahibi şahısların koymuş oldukları fiyatlandırma şeklidir. Bu fiyatlandırmada kişiler kendi istedikleri fiyatlandırmayı yapıp bu fiyatlandırma üzerinde oynamalar yapabilmektedir.

Borsadan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Bir diğer fiyatlandırma çeşidi ise serbest fiyat: hissenin alım, satımında aracı rolü üstlenen kuruluşların serbest bırakılması durumudur. Bu durum sayesinde kurumlar kendi fiyatlandırmalarını yapmaktadırlar. Borsaya hakim uzmanlar tarafından yapılan bu fiyatlandırma, genelde tercih edilen bir seçim olmaktadır. Bu seçim sayesinde hisse sahibi olmanızda aracı olan kuruluşun, sizin yerinize risk analizi yapıp o analizler üzerinden en doğru fiyatlandırmalar yapılabilmesi için uzmanlar tarafından kontrollü bir şekilde incelemeler yapılır.

Bu seçimler ve incelemelerden sonra sahip olduğunuz hisseler değer kazanır veya kaybeder. Hisselerimizin eğer kazanması durumunda, sahip olduğumuz hisseleri bozdurma imkanımız elimizde bulunmaktadır. Bozdurma işlemini yaparken kürtaj (komisyon): aracı kurumla müşteri arasındaki, her hisse alım satım işleminde aracı kuruluşun aldığı ücrete denir. Bu komisyon müşteri ve aracı arasında serbest belirlenmektedir. Bu işlem çoğu zaman binde 2´lik (%0,2) bir oranla tahsil edilmektedir.

Örneğin 1000 TL’de 2 TL aracı kurum komisyon alır. Bir diğer kesinti ise BSMV ( Banka Sigorta Muameleleri Vergisi)’dir. Eğer kredili veya kredili mevduat hesabı kullandıysanız Merkez Bankası talimatı doğrultusunda kredilendirme işlemlerinden doğan vergiyi bankaların müşterilerinden tahsil etmiş olduğu vergi türüdür. Mevcut giderler sonucunda kalan tutar hesabınıza yatmaktadır. Hesabınıza yatmış olan, bu parayla tekrardan hisse sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz de atm’lerden paranızı çekebilirsiniz.