Beyaz zambak ;Ak zambak olarak da bilinmekle birlikte ;geldiği familya Zambakgiller familyasıdır. Görüldüğü bölgelerin başında Kuzey yarım kürede ılıman bölgeler gelmektedir. Ülkemizde de sıkça rastlamanın mümkün olduğu beyaz zambak; soğanlı ve otsu bir bitkidir. Ağaç önlerinde, duvar önlerinde, bahçelerde rahatlıkla görmemizin mümkün olduğu bu bitki lilium candidum olarak da geçmektedir.1 metreye kadar uzayabilmenin yanı sıra; şifa kaynağı özelliği de taşımaktadır. İçilen çayı öksürüğe iyi gelir ve sinir sistemine de etkisi bulunur. Cildi gençleştirir ve diş ağrısı, adet sancısı gibi ağrılar üzerinde de iyileştirici etkisi vardır.

Bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus; mevsim, kış mevsimi ise soğuktan korunması gerektiğidir. Çiçeğimizi 12 derecelik oda sıcaklığının altında bulundurmamalı ve sularken de oda sıcaklığında bulunan su kullanmalıyız. Yaz mevsiminde çiçek açan, kış mevsiminde ise; yapraklarını döken Ak zambak yılda bir kez veya iki kez vitamin ve mineraller ile de desteklenmelidir.

Üretim yaparken yapılması gerekenler ise ; soğanlarının veya yan sürgünlerinin suya daldırılması gerektiğidir. Çok hoş bir görüntüye sahip olan Beyaz zambak bitkisi; her gün aynı zamanda ve aynı miktarda sulanmalıdır.