Akasya ağacı hem çok güzel görünümlü, hem de güzel kokulu bir ağaçtır. Bu nedenden dolayı yollarda, parklarda çok fazla akasya görürüz. Küçük yaprakları vardır ve görüntüsü de salkım şeklinde olduğundan Salkım ağacı adını da almaktadır. Acacia olarak da geçen akasya; baklagil familyasından gelmekte olup; yarı tropikal ve sıcak ama ılıman iklimlerde yetiştirilmektedir. Yaklaşık 600 adet bilinen türü bulunmaktadır. Bazı türlerine baktığımız zaman hem yazın hem de kışın devamlı yaprakları yeşil olan ya da kışın tüm yeşil yapraklarını döken akasya ağaçları bulunmaktadır. Akasya ağaç olarak sert bir ağaç özelliği taşımaktadır. Dayanıklıdır. Hava değişim koşullarından etkilenmez. Akasya ağacının ilk yetiştiği yer galleghanv dağları olarak bilinmektedir. Bu ağacın Avrupa’da bilinmesini sağlayan kişi de Jan Ruben’dir.

Akasyayı sadece görsel güzellik olarak değerlendirmemek gerekir. Sağlık açısından da faydaları bulunmakta olup; astım ve nefes darlığını azaltıcı etkisi bilinmektedir. Kırmızı, beyaz ve sarı renkte çiçekleri bulunabilir. Akasya ağacından zamk da elde edildiği gibi kumaş boyamada da kullanılmaktadır. Akasyanın pek çok türü bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Acacia abeileyana’dır. En önemli özelliği kış ve yaz mevsiminde yeşil ağaç şeklinde ve 3 metre boyundadır. Acacia dealtbata cinsi ise herkesçe bilinen ve çok fazla yetiştirilen bir akasya türü özelliğine sahiptir. Türkiye’de özellikle İstanbul’da sıkça gördüğümüz bu cinsi adalarımızda parklarda ve bahçelerde görmeniz mümkündür. Bu türün asıl vatanı Avusturalya olup, vatanında 30 metreyi bulmaktadır.

Akasya ağacı çiçeğinin bir diğer özelliği de akasya çayı olarak kullanılabilmesidir. Suda kaynatıldığı ve çay olarak kullanıldığı zaman, fiziksel yorgunluğa da iyi geldiği bilinmektedir.

Akasyaların bir diğer özelliği de etrafa yaydıkları güzel ve hoş kokunun haricinde değerli bir ağaç olmasıdır.

akasya-agaci