Eschscholzia California olarak da bilinen Acem Lalesi çiçeği; çok hoş ve herkes tarafından bilinen bir çiçektir. Gelincikgiller familyasından gelmekte olup, bilimsel ismi Rus araştırmacı Eschscholzi’den almıştır. Anavatanı tam olarak bilinemese de ,ağırlıklı olarak Kuzey Amerika’da yetiştirilmektedir.

Süs bitkisi özelliği taşıyan Acem Lalesi, aynı zamanda otsu bir bitkidir. Boyu yaklaşık 50 cm’yi bulabilir. Sadece bahçelerde değil aynı zamanda saksıda da yetiştirilebilen çiçeğimiz, zarif görüntüsü ile cam kenarlarında yerini alır. Acem Lalesini yetiştirmek ve bakmak o kadar kolaydır ki size hiçbir zahmeti olmaz. Eğer sizin de vaktiniz çok yoksa ama hobi olarak aynı zamanda bu işle de uğraşmak ve çiçeklerle ilgilenmek istiyorsanız Acem Lalesi yetiştirebilirsiniz. Öyle ki bol güneşli alanları sever ve tohumları ile üretme imkanınız bulunmaktadır.

Kumlu ve süzek toprakta yetiştirilmesi mümkün olan çiçeğimizi eğer bahçede ekmeyi düşünüyorsanız, yapmanız gereken tek şey; bahçenizde toprağa 20 cm aralıkla ekmenizdir.

Beyaz, kızıl ve bronz renkleri de mevcut olup, çok zarif bir görüntüsü bulunmaktadır. Acem lalesi bir diğer adıyla Kaliforniya Çiçeği’nin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bunların en başında uyku problemleri gelmektedir.

Kesme çiçekçilikte çok tercih edilen bir çiçektir ve melezlemeler yapıldığı için pek çok türü gelişmiştir. Acem lalesi tohumu almak istediğinizde tohumlarda genellikle karışık olduğundan; pek çok renk halindedir. Aslında tam bir renk şöleni de diyebiliriz. Dolayısıyla siz de bahçenizde veya evinizde güneş alan bir yerde mutlaka yetiştirmelisiniz.